Obnovitelné zdroje
Senátní výbory jsou pro zkrouhnutí podpory solárníkům
11.09.2013 11:07 Aktualizováno 11.09. 14:36
Senát pravděpodobně schválí vládní novelu, která omezuje podporu výroby elektřiny z dosud nespuštěných obnovitelných zdrojů energie. Horní komoře to doporučily její výbory hospodářský a pro životní prostředí. Senátoři o zákonu rozhodnou na své schůzi, která začne ve čtvrtek. Novelu už minulý týden podpořily také senátní podvýbor pro energetiku a ústavně-právní výbor.
Návrh zákona ukončuje podporu výroby elektřiny z obnovitelných zdrojů uvedených do provozu od 1. ledna příštího roku. Poslanci ale při projednávání ve Sněmovně vložili do novely přechodné období, které se vztahuje na ty, kteří ke dni účinnosti zákona budou mít stavební povolení i autorizaci a podaří se jim jejich elektrárny uvést do provozu do konce roku 2015. Pak se na ně bude vztahovat podpora podle dosavadního znění zákona.
Účelem novely je omezit dopady podpory obnovitelných zdrojů na spotřebitele i na státní rozpočet. V letošním roce jde na tuto podporu kolem 45 miliard korun, z toho téměř 12 miliard jde ze státního rozpočtu. Náměstek ministra průmyslu Pavel Šolc řekl členům výboru, že tuzemské domácnosti platí druhé nejvyšší poplatky za obnovitelné zdroje v Evropě a tuzemský průmysl dokonce nejvyšší poplatky.
Hospodářský výbor novelu podpořil jednomyslně, ve výboru pro životní prostředí se dva senátoři hlasování zdrželi. Výbor také kritizoval ministerstvo průmyslu za to, že mu až na poslední chvíli dodal materiály ohledně výpočtu solární daně.
Součástí novely je i poslanecký návrh, aby příjemci dotací museli zveřejňovat své vlastníky. Novela také stanovuje horní hranici příspěvku na podporu obnovitelných zdrojů ve výši 495 korun za megawatthodinu, zatímco letos lidí platí 583 korun.
Solární daň se nelíbí zástupcům fotovoltaiky. Například Aliance pro energetickou soběstačnost varuje, že výnos daně bude zanedbatelný ve srovnání s riziky sporů a arbitráží, které kvůli tomu státu hrozí. Podle zástupce aliance Marka Langa by měl návrh přezkoumat Ústavní soud. Zákona se naopak zastal a podpořil ho přítomný zástupce Škody Auto.
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.