Severní Korea a Španělsko <span>srážejí pražskou burzu</span>

Ekonomika
25. 5. 2010 11:40
Jihokorejské akcie i měna oslabují kvůli napětí okolo Severní Koreje.
Jihokorejské akcie i měna oslabují kvůli napětí okolo Severní Koreje.

Jihokorejské akcie i měna oslabují kvůli napětí okolo Severní Koreje.Obavy o španělský bankovní sektor a zpráva, že vůdce Severní Koreje Kim Čong-il přikázal armádě bojovou pohotovost, vystrašila investory. Pražská burza ztrácí přes tři procenta. O peníze přicházejí ale akcionáři na celém světě.

Nejvíce ztrácí na pražské burze Erste Bank, která přišla o necelých šest procent ze své hodnoty. Jedna akcie se tak prodává za zhruba 733 korun. Největší evropské firmy pak přišly o téměř tři procenta ze své ceny.

ČTĚTE TAKÉ: Roubini: Řecko se možná bude muset vzdát eura

Investoři mají strach o zdraví evropských bank poté, co španělské úřady převzaly kontrolu nad malým peněžním ústavem CajaSur, který vlastní katolická církev. Na světových burzách navíc stále přetrvávají obavy ohledně ekonomického růstu v Evropě, kde se řada zemí bude muset vypořádat s obrovským zadlužením. "Je zde mnoho nejistoty ohledně Evropy, což naznačuje, že růst světové ekonomiky nemusí pokračovat," uvedl pro agenturu Bloomberg Peter Jankovskis, který spravuje majetek ve výši zhruba 1,8 miliardy dolarů.

Kromě obav o situaci v Evropě se navíc přidaly politické potíže se Severní Koreou. Bojová pohotovost v Severní Koreji srazila dolů jihokorejské akcie. Ty v reakci na rozhodnutí severokorejského diktátora  klesly o 3,4 procenta na nejnižší hodnotu za šest měsíců.

Foto: ČTK/AP

Autor: - gal -

Další čtení

Americké akcie oslabily v čele s technologiemi, naopak se dařilo konopí

Ekonomika
12. 12. 2025

Česko má první dvouhvězdičkovou michelin restauraci a osm s hvězdou

Ekonomika
Aktualizováno: 12. 12. 2025 01:05
ilustrační foto

Žijeme si průměrně ze všech států EU. A je nám mírně lépe než dřív

Ekonomika
11. 12. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOV