Zvyšování úrokových sazeb nemusí přijít na konci letošního nebo na začátku příštího roku, jak předpokládá srpnová prognóza České národní banky (ČNB), připustil guvernér Miroslav Singer v on-line rozhovoru na Patria.cz. Kritizoval také představitele eurozóny za nákupy dluhopisů jen některých zemí. Odlivu kapitálu z českých bank do jejich zahraničních matek se však neobává.
"Současná situace zvýšení dále odsouvá a po dlouhé době nastává situace, kdy si já a řada kolegů nejsme jisti, zda příští pohyb musí být jen nahoru," odpověděl Miroslav Singer v dnešním rozhovoru na otázku ohledně očekávaného vývoje úrokových sazeb ČNB. Poslední oficiální prognózu vývoje sazeb ČNB zveřejnila v srpnu. Počítá se v ní se stabilitou tržních úrokových sazeb v nejbližším období, následně měly sazby od přelomu letošního a příštího roku postupně růst.
Česká měna, která se nyní pohybuje opět nedaleko od hladiny 25 korun za euro, nyní podle Miroslava Singera zaostává za očekáváním ČNB. "Koruna je trochu slabší, než jsme čekali, ale podobně je to s inflačními tlaky," řekl k současným vlivům na rozhodování o měnové politice guvernér.
Na otázku, zda by ČNB po vzoru polské centrální banky mohla v případě dalšího oslabování české měny sáhnout až k přímému zásahu na devizovém trhu, Miroslav Singer odpověděl: "Intervencí se nezříkáme, ale nijak je nepreferujeme."
"Asi bychom spíš intervenovali jen v případě mimořádně prudkých pohybů kursu s cílem nikoliv kurs 'držet', ale jen zpomalit jeho pohyb. V posledních deseti letech však ČNB neintervenovala...," shrnul postoj vůči intervencím Singer a na jiném místě dodal, že se ČNB snaží vystačit se sazbami a komunikací.
Představitelé eurozóny ztrácejí kredibilitu
Miroslav Singer vyjádřil obavy, že dohoda o rozšíření evropského záchranného fondu dluhovou krizi nevyřeší. "Docela se bojím, že navýšení samo o sobě stačit nemusí, ale především se obávám, že většina představitelů eurozóny s každým měsícem krize ztrácí na trzích kredibilitu. To krizi prohlubuje a její řešení zdražuje," upozornil Singer.
Kritiky se dostalo také Evropské centrální bance za to, že se její nákupy dluhopisů zemí eurozóny soustředí na Itálii a Španělsko. "Operaci centrální banky s vládními dluhopisy systém narušovat nemusí, je-li jejich motivací inflační cílování (obava z deflace a snaha stlačit úrok na delších splatnostech). Už mnohem spornější jsou ale operace na dluhopisech jen některých částí relevantního finančního trhu, například tedy jen některých zemí eurozóny - je to tak trochu, jako by Fed nenakupoval dluhopisy vlády USA, ale třeba Kalifornie a Filadelfie," uvedl guvernér ČNB.
ČNB nedovolí vyvádět kapitál z bank
Singer dále také varoval před současným evropským přístupem k soukromým věřitelům: "Evropa současně říká, že chce dodatečný kapitál do bank získat od soukromých investorů (a v případě řady států už ho tam státy ani dodat nemohou, neb jsou samy v krizi), a současně jim říká, že jim v budoucnu výnos z takové investice hodlá regulačními opatřeními minimalizovat..."
Ke spekulacím o možných tlacích evropských bankovních skupin získat kapitál ze zdravějších českých dceřiných bank Singer uvedl, že ČNB má pravomoc navýšení expozice vůči matkám zakázat a pokračuje v monitorování situace. "Obecně si myslím, že si manažeři bank u nás operujících taky váží toho, že operují na tomto klidném finančním trhu, stejně jako si dnes vlastníci těchto bank uvědomují, že jejich české instituce jsou velice kvalitními a bonitními aktivy a nemají tudíž zájem, tento stav měnit nebo si ho nějak komplikovat," uklidnil investory a střadatele guvernér ČNB.