<span>Sklárny Bohemia</span> nevyplatí mzdy. Nebudou na ně peníze

Ekonomika
30. 12. 2008 13:07
Ilustrační foto
Ilustrační foto

Ilustrační fotoLidé z poděbradských Skláren Bohemia pravděpodobně nedostanou výplaty za dva měsíce, které jim podnik dluží. Stejně tak nemohou počítat s odstupným, na něž mají nárok. Věřitelské banky obhájily svá zástavní práva a na peníze pro zaměstnance tak zřejmě nezbude, řekl dnes ČTK odborářský předák Jaromír Žatečka.¨

Poděbradské sklárny jsou součástí sklářské skupiny BCT, která je kvůli nedostatku provozního kapitálu od 22. září v insolvenčním řízení. Na jejich majetek byl prohlášen konkurz, banky nyní požadují mnohamilionové částky. "Dá se říct, že sklárny jsou z 90 procent zastaveny a banky mají před zaměstnanci přednost. Je tedy pravděpodobné, že lidé žádné peníze už neuvidí," řekl Žatečka.

ČTĚTE TAKÉ: Sklárny Bohemia jsou v konkurzu

Žatečka zároveň dodává, že obnovení výroby není příliš pravděpodobné. Jediným zájemcem, který chtěl výrobu zachovat, je podle něj místní podnikatel Pavel Louda. Ten už však svou nabídku stáhl. Ve hře o sklárny zůstávají místní podnikatelé dál, ale finanční nabídku snížili. To může být podle Žatečky problém: "Bude se rozhodovat, komu dají banky přednost. A já si myslím, že kývnou na nejvyšší nabídku," řekl odborář.

Klíčovým dnem pro budoucnost výroby skla v Poděbradech by se mohl stát 6. leden, kdy se sejde věřitelský výbor, aby odkup skláren řešil.

Foto: archiv Týdne

Autor: ČTK , -bar-

Další čtení

Škoda Auto v polovině roku ukončí prodej aut v Číně, loni tam prodala 15 000 aut

Ekonomika
25. 3. 2026
ilustrační foto

Trh s dětským zbožím a potřebami skomírá. Může za to klesající porodnost

Ekonomika
25. 3. 2026
ilustrační obrázek

Colt CZ: Zbraně dolů, munice nahoru. Jak se mění DNA české zbrojařské jedničky

Ekonomika
25. 3. 2026

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ