Škodovce vládne stávková pohotovost

Ekonomika
4. 4. 2007 13:46
Provoz ve Škodovce se kvůli stávce zastaví
Provoz ve Škodovce se kvůli stávce zastaví

Provoz ve Škodovce se kvůli stávce zastavíOdborům v automobilce Škoda Auto došla trpělivost. Po osmi neúspěšných kolech kolektivního vyjednávání o mzdách s vedením společnosti vstoupily ve středu ve 12 hodin do stávkové pohotovosti. Odborům se nelíbil ani poslední návrh, podle kterého by si zaměstnanci polepšili měsíčně o více než tři tisíce korun. V čele stávkového výboru stojí předseda Podnikové rady Jaroslav Povšík. 

"My nevidíme důvod, proč by se mělo stávkovat teď. Vyjednávání budou pokračovat v úterý příští týden," reagoval na oznámení odborů tiskový mluvčí Škoda Auto Jaroslav Černý.

Poslední návrh vedení společnosti by znamenal, že by si zaměstnanci, po započítání dalších složek mzdy, tedy variabilní i zaručené části podnikového bonusu, příplatků a osobního ohodnocení, v roce 2008 celkově polepšili o 12,5 procenta, tedy v průměru o 3127 korun měsíčně. Průměrná dělnická mzda v automobilce byla loni podle odborů 22 057 korun.

Podniková rada odborů je připravena zorganizovat na podporu svých mzdových nároků jak výstražnou, tak i časově neomezenou stávku. V případě dosažení dohody s vedením společnosti jsou odbory připraveny všechny stávkové akce okamžitě přerušit. Škoda Auto zaměstnává přes 26 000 lidí.

Poslední neúspěšné kolo jednání se uskutečnilo v pondělí. Společnost nabídla růst tarifů o 7,5 procenta od 1. dubna letošního roku a o dalších 2,5 procenta v roce příštím. Odbory návrh odmítly, ale nesdělily, jakou minimální výši platů požadují. Povšík pouze připustil, že to je méně než původně požadovaný růst tarifů o 17 procent, který s dalšími požadavky dával celkový růst objemu mezd o 24 procent.

Odbory v podstatě opakují svůj postup, který zvolily při vyjednávání o mzdách v minulosti. Před dvěma roky, 30. března 2005, dokonce situace dospěla až k tříhodinové výstražné stávce. Pod hrozbou celodenní stávky pak vedení firmy ustoupilo a dohodlo se s odbory na kompromisu. Odbory požadovaly desetiprocentní růst mzdových tarifů, firma nabízela zpočátku nárůst v mezích předpokládané inflace, tedy asi pod tři procenta. Obě strany nakonec uzavřely dvouletou dohodu o sedmiprocentním růstu.

Foto: Karel Šanda

Autor: ČTK

Další čtení

Inflace v Turecku v červnu zvolnila na 35,1 procenta, zůstává nejvyšší v Evropě

Ekonomika
4. 7. 2025

Majetkový úřad prodal bývalé sídlo ÚSTR v Praze na Žižkově za 387 milionů korun

Ekonomika
3. 7. 2025
ilustrační foto

Cestování je hit. Do patnácti let se ztrojnásobí, říká průzkum

Ekonomika
2. 7. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ