Skytoll ucházející se o výběr mýtného prodal českou dceru skupině J&T

Ekonomika
31. 3. 2016 16:42
Ilustrační foto.
Ilustrační foto.

Slovenský provozovatel mýtného systému Skytoll prodal skupině J&T svou českou dceřinou firmu, prostřednictvím které se uchází o výběr mýtného v Česku. Vyplývá to z Veřejného rejstříku a sbírky listin, kde od 23. března ve firmě Skytoll CZ působí jako jediný společník dceřiná společnost J&TBanky, firma J&T IB and Capital Markets. Koupi společnosti potvrdila také mluvčí J&T Banky Monika Veselá.

Nový vlastník odvolal z pozice jednatele firmy Roberta Ševelu a jmenoval jím Dušana Palcra, který je i místopředsedou představenstva skupiny J&T. Českou společnost má Palcr vést společně s jednatelem slovenské Skytoll, kterým je Matej Okáli. Obě firmy, česká i slovenská, se pak podle mluvčího slovenského Skytollu Antona Bódise v konsorciu uchází o českou mýtnou zakázku. Konsorcium opakovaně poslalo nabídku ministerstvu dopravy, že převezme správu českého mýtného systému od 1. ledna 2017, kdy vyprší smlouva s dosavadním provozovatelem, společností Kapsch. Nejnovější návrh kalkuluje s cenou 1,5 miliardy korun za rok provozu.

Jde o částku, která je o zhruba 500 milionů korun nižší než suma, kterou za provoz systému předpokládá ministerstvo dopravy. To nedávno vypsalo jednací řízení na další tříletý provoz mýtného systému. Přestože materiál přímo nehovoří o tom, že automaticky prodlouží smlouvu s Kapschem, dává nicméně stávajícímu dodavateli velkou šanci zakázku nakonec získat. Vynechání otevřeného výběrového řízení v něm totiž úřad zdůvodnil technologickou výjimečností stávajícího poskytovatele.

Skytoll ale dlouhodobě uvádí, že vybírat mýto prostřednictvím mýtných bran postavených Kapschem dokáže rovněž a plánuje státu pro případ výpadku v prvních měsících výběru záruky v podobě stamilionových garancí. Ministertsvo dopravy ale tato tvrzení zpochybňuje. "Možnost, jak během jednoho roku vybrat, implementovat a zprovoznit nový systém, je ale v realitě prakticky nulová. A to jak v právní, tak odborné rovině. A to přes deklarace například firmy Skytoll, že to dokáže," uvedl nedávno vedoucí odboru komunikace ministerstva Jakub Stadler.

Skupina J&T je jednou z firem, ve které během nedávné návštěvy čínského prezidenta Si Ťin-pchinga navýšila majetek čínská investiční skupina CEFC China Energy Company Limited (CEFC). Ta původně v J&T držela desetiprocentní podíl, ve středu svůj podíl oficiálně navýšila na 50 procent.

SkyToll provozuje od roku 2010 satelitní mýtný systém na Slovensku. Na financování spuštění mýtného projektu v zemi se prostřednictvím svých bank podílely skupiny PPF a právě J&T. V současnosti je oficiálně jediným vlastníkem mateřské společnosti český podnikatel Petr Syrovátko, majitel liberecké stavební společnosti Syner.

Autor: ČTK Foto: ČTK

Další čtení

Vltavská vodní elektrárna ve Štěchovicích po letní opravě najede na plný výkon

Ekonomika
12. 7. 2025

Těžba hnědého uhlí v dole Bílina skončí v roce 2033, potvrdil Český báňský úřad

Ekonomika
11. 7. 2025
ilustrační foto

Cena bitcoinu zlomila další rekord. Krypto posiluje, protože ho chce Trump

Ekonomika
11. 7. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ