
Projednávání doprovázely spory mezi stínovým ministrem financí ČSSD Bohuslavem Sobotkou a exministrem financí Miroslavem Kalouskem ohledně odpovědnosti za hrozící rozpočtové schodky i způsob jejich řešení. Sobotka chtěl projednávání přerušit do pátku, na to ale sněmovna nepřistoupila.
Schválený rozpočet počítá se schodkem 38,1 miliardy korun, vychází ale z předpokládaného růstu ekonomiky o 4,8 procenta. Odhady letošního výkonu českého hospodářství se však v důsledku krize neustále snižují, ministerstvo financí nevylučuje ani pokles ekonomiky o dvě procenta. Schodek rozpočtu by mohl kvůli výpadku příjmů překročit až 150 miliard korun. Již v dubnu vykázal rozpočet schodek téměř 56 miliard korun.

Také opět obvinil bývalou vládu, že rozpočet sestavila nezodpovědně na nereálném odhadu růstu a podcenila propad příjmů způsobený dopady krize. Kalousek to ale odmítl. Poukázal na to, že ani tehdejší prognózy nepočítaly s tak nepříznivým vývojem ekonomiky. Pokud by vyslechl požadavek opozice, aby přepracoval návrh rozpočtu pro variantu růstu kolem tří procent, musel by ho stejně upravovat, protože nikdo nepředpokládal pokles ekonomiky až o více než dvě procenta.
Poslanci dnes také schválili Kalouskův návrh změny rozpočtových pravidel. Ten má umožnit státu, aby mohl pokrýt nedostatek peněz v rozpočtu až do 15 procent výdajů prodejem státních pokladních poukázek. To jsou krátkodobé dluhové cenné papíry se splatností do jednoho roku. Zákon mu dosud dovoluje jen objem do šesti procent.
ČTĚTE TAKÉ: Státní dluhopisy za 23,6 miliardy se přiblížily
Janota: Na schodek máme rezervu z loňska
Současný ministr financí Eduard Janota dnes na poslance naléhavě apeloval, aby na Kalouskův návrh přistoupili. "Jestliže se tento paragraf nezmění, jestliže nezměníme číslovku šest (procent) na 15 (procent), tak já vám garantuji, že do jednoho měsíce ministerstvo financí zavírá účty a přestává fungovat!" prohlásil. Důrazně varoval, že pokud by se schodek státního rozpočtu přiblížil 92 miliardám korun a ministerstvo by nemělo dost peněz, uzavře své účty, přestane vyplácet důchody, platy nebo třeba nebo úroky ze státních dluhopisů. "Ten dopad může být fatální," varoval.
Foto: Robert Sedmík, Robert Zlatohlávek