Sněmovnou prošlo navýšení schodku rozpočtu <span>o 14 miliard</span>

Ekonomika
13. 11. 2009 13:55
Janotův vládní návrh prošel, schodek rozpočtu se navýší o 14 miliard.
Janotův vládní návrh prošel, schodek rozpočtu se navýší o 14 miliard.

Janotův vládní návrh prošel, schodek rozpočtu se navýší o 14 miliard.Poslanci v pátek schválili podle očekávání zvýšení letošního rozpočtového schodku asi o 14 miliard zhruba na 52 miliard korun. Podle kabinetu je změna zákona o státním rozpočtu na rok 2009 nutná, protože jinak by kvůli hospodářské krizi chyběly peníze na důchody, podpory v nezaměstnanosti a úroky ze státního dluhu.

Podle ministra financí Eduarda Janoty přišlo schválení novely "za pět minut dvanáct". Pokud by poslanci novelu neschválili, mělo by to fatální důsledky pro věrohodnost České republiky, míní ministr. "Nastal by problém s proplácením závazků vůči investorům dluhopisů, znamenalo by to ztrátu kredibility, zhoršení ratingu a zvýšení úrokových nákladů pro příští emise dluhopisů," uvedl Janota.

PSALI JSME: Vláda chce zvýšit schodek rozpočtu. O 14 miliard
                      EK varuje Česko: Snižujte schodek rozpočtu

Ministr potvrdil, že chtěl původně prosazování novely přenechat politické vládě, která by vzešla z předčasných voleb, proto ji nepředložil dřív. "Do poslední chvíle jsem čekal, protože jsem očekával poměrně bouřlivý a značně politicky zabarvený průběh diskuse," dodal Janota.

Jak se využije navýšených 14 miliard?

Z dodatečných 14 miliard by mělo jít 2,485 miliardy na důchody, 1,972 miliardy na podpory v nezaměstnanosti, kraje by měly dostat 2,558 miliardy na sociální služby. Dalších 6,873 miliardy má jít na úroky ze státního dluhu, sto milionů korun navíc si vyžádají poplatky spojené s jeho obsluhou.

Předlohu podpořilo 112 ze 117 přítomných poslanců, nikdo nebyl proti. Hlasování se zdrželi jen tři poslanci ODS a dva nezařazení.

Sněmovna v pátek stihla projednat vládní novelu ve všech třech čteních. Diskuse provázely spory mezi levicí a pravicí o to, kdo může za současný stav veřejných financí.

"Absurdní debata" před hlasováním

"Já myslím, že výsledek byl očekávaný, tři týdny bylo zřejmé, že budou v podstatě všichni hlasovat pro," komentoval výsledek hlasování exministr financí Miroslav Kalousek (TOP 09). "K současné situaci na politické scéně patří, že se předtím odehrávala naprosto absurdní debata," dodal v narážce na několikahodinovou rozpravu, která hlasování předcházela.

Exministra financí Kalouska pobavily výroky v sáhodlouhé rozpravě.Nad slovními spory se pozastavil i místopředseda ODS Petr Nečas, ale rozhodnutí poslanců ocenil. "Myslím si, že dnes do značné míry vítězilo politikaření a že to není dobře. Sněmovna se měla zachovat zodpovědně, naštěstí hlasování bylo podstatně zodpovědnější než projednávání," řekl novinářům.

"Ten hlavní důvod, proč jsme podpořili tuto novelu byl fakt, abychom pomohli zajistit standardní financování výdajů státu až do konce letošního roku, naším cílem bylo zajistit řádnou výplatu důchodů, podpor v nezaměstnanosti a také řádné plnění závazků státu v oblasti financování státního dluhu," řekl novinářům šéf poslanců ČSSD Bohuslav Sobotka.

Původní schodek činil 38,1 miliardy, nově bude představovat 52,2 miliardy. Ministerstvo financí ale očekává, že rozpočet nakonec skončí se schodkem kolem 165 miliard korun.

Vládní novelu zákona o státním rozpočtu na rok 2009 bylo podle vlády nutné schválit do konce listopadu. Byl nutný pouze souhlas poslanců, Senát rozpočet neprojednává. Zákon ale musí ještě podepsat prezident.

Výběr výroků z pátečního jednání sněmovny

Ministr financí Eduard Janota:
"Dost obtížně si dovedu představit, že bychom nesplnili závazky, které vyplývají pro Českou republiku z financování dluhu, že bychom neuhradili dávky, na které mají naši občané nárok ze zákona o důchodovém pojištění, na které mají nárok ze zákona v případě nezaměstnanosti."

 

Exministr financí Bohuslav Sobotka.Místopředseda ČSSD Bohuslav Sobotka, exministr financí:
"Kdyby se zreálnil odhad růstu třeba jenom na plus tři procenta HDP, tak by to znamenalo 15 až 20 miliard vyššího deficitu nebo nutných škrtů a dnes bychom tady nemuseli sedět, protože tyto finanční prostředky by ministerstvo financí mělo k dispozici. Čili to je jednoznačná pravda."

 

Poslanec TOP 09 Miroslav Kalousek, exministr financí
"Ať to zkusí můj předřečník vysvětlit veřejnosti, jak by se stalo, kdybychom schválili rozpočet se zhruba o 20 miliard nižšími příjmy, tedy s deficitem nikoliv 38, ale 58, a se zafixovanými výdaji, které jsme schválili, jak by se mohlo stát, že by se nám finančních prostředků nedostávalo. Tohle vysvětlete a já vás navrhnu na nějakou ekonomickou cenu."

 

Místopředseda ODS Petr Nečas:
"Když pan ministr Sobotka mluví k veřejným financím, vždycky si vzpomenu na jednoho řeckého filozofa - Velmi často ten, kdo si myslí, že umí mluvit, prostě jenom neumí mlčet."

 

Vítězslav Jandák (ČSSD, vpravo) v rozhovoru s Petrem Bratským z ODS.Poslanec ČSSD Vítězslav Jandák:
"Přiznejte tady jako gentlemani, za tři roky jsme tuto zem dovedli cugrunt. Není to poprvé. Už v roce 1997 experimentovala a předtím ODS. Chlapci, je to pravda, a dovedli jste tu zem opět cugrunt. Sociální demokracie nemá takový sexapeal jako vy, není tak in a cool. To je pravda. To přiznávám. Ale nikdy v životě tu zem nedovedla tak, aby byla před státním bankrotem. To si, chlapci, přiznejme."

 

Poslanec TOP 09 František Laudát:
"Pokud to tady předchozí chytráci vykřikují, že věděli, jak hluboká krize byla, tak se divím, proč sedí v Praze a nesedí na Wall Streetu jako klíčoví poradci amerického prezidenta."

Foto: ČTK

Autor: ČTK

Naše nejnovější vydání

TÝDENSedmičkaTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ