Ministerstvo pro místní rozvoj navrhuje zrušit možnost odečíst si zaplacené úroky z hypoték z daňového základu. Splácení by tak bylo pro zájemce o bydlení složitější. Stát by naopak vydělal až pět miliard korun, které by chtěl využít na podporu sociálního bydlení či na zlepšení sídlišť.
V současnosti si mohou lidé od daňového základu odečíst zaplacené úroky až do výše 300 tisíc korun. Podle náměstka ministra pro místní rozvoj Miroslava Kalouse se tak příjem státu podle odhadů může snížit až o pět miliard korun. "Tyto peníze by bylo efektivnější využít pro program Panel (na obnovu sídlišť, pozn. red.) či pro podporu sociálního bydlení," dodává.
V současnosti nicméně trh s hypotékami padá a zvyšuje se nezaměstnanost. Zhoršení podmínek by tak byl pro trh s hypotékami další nepříznivý faktor. "Současná situace, která umožňuje odpočty úroků, je dobrá. Zpřístupňuje to bydlení," uvádí Pavla Langová z České spořitelny. Bez odpočtu by tak se podle ní přístup k bydlení zhoršil.
ČTĚTE TAKÉ: Ministr Janota chce snížit podporu stavebního spoření
Lidé by totiž přišli o možnost ušetřit na daních až 45 tisíc korun, což by mohlo snížit zájem o hypoteční úvěry. "Primární motivací k hypotéce není možnost tohoto odpočtu," uvádí ovšem Kalous s tím, že pokles zájmu neočekává.
Jiný názor ale mají bankovní domy. "Možnost odečtu úroku z hypotéky z daňového základu snižuje náklady pro klienta," uvádí mluvčí Československé obchodní banky Ivo Měšťánek. U klienta s hypotékou dva miliony korun, která se úročí pěti procenty, by ušetřil při 15procentní daňové sazby celkem 15 tisíc korun ročně. V dalších letech pak s klesající jistinou klesá podle Měšťánka i podíl splátek úroků na celkové splátce. "Pokud by klient tuto možnost neměl, logicky by to jeho náklady v důsledku o výše zmíněnou částku zvýšilo - zvláště lidé s nižšími příjmy by zřejmě tento nárůst mohli zohlednit (formou nižšího úvěru, delší doby splácení či volby nájmu namísto koupě nemovitosti)," upozorňuje Měšťánek.
Zároveň ministerstvo přišlo s návrhem poskytnout příspěvek ke stavebnímu spoření jen těm, kteří využijí peníze jen na bydlení. V minulém roce vyplatil stát na podporu stavebního spoření 13,3 miliardy korun.
Foto: Tomáš Nosil