Společnosti Tchibo Praha loni klesl zisk o třetinu

Ekonomika
15. 10. 2014 14:57
Tchibo už dávno neprodává jen kávu.
Tchibo už dávno neprodává jen kávu.

Prodejci kávy a spotřebního zboží Tchibo Praha loni klesl čistý zisk o třetinu na 100 milionů korun. Tržby za prodej zboží se zvýšily o necelá čtyři procenta na 2,74 miliardy korun, přičemž víc než z poloviny se na nich podílel prodej nepotravinářského sortimentu.

Podíl nepotravinového sortimentu, mezi který patří oblečení, bytové doplňky či elektronika, na celkových tržbách firmy loni meziročně vzrostl o čtyři procenta na 1,5 miliardy korun, což představovalo 55 procent všech tržeb. Za kávu utržila firma srovnatelně jako loni 1,2 miliardy korun.

Podle komentáře vedení firmy k loňským výsledkům Tchibo loni posílilo svou dlouhodobě vedoucí pozici na trhu pražené kávy a nadále budovalo pozici v kategorii instantní kávy. Pokračovala také v budování trhu jednoporcové kávy pro systém domácích kávovarů Cafissimo.

Tchibo v Česku prodává stejnojmennou kávu, dále kávu značky Jihlavanka a od roku 2002 také značku Davidoff Café. V roce 2004 začala firma v Česku budovat síť prodejen, ve kterých prodává pod svou značkou také spotřební zboží. Provozuje také internetový obchod. Vlastníkem společnosti Tchibo Praha je společnost Eduscho Austria, která patří v německém Hamburku sídlící firmě maxingvest ag.

Společnost Tchibo Praha působí na tuzemském trhu od roku 1991. V Jihlavě původně fungoval i závod Tchiba na pražení kávy, tato výroba však byla asi přes devíti lety ukončena. Společnost tehdy uvedla, že výrobu pražené kávy zajistí sesterská firma ve Vídni a instantní kávy polský závod Tchiba. V Česku zůstaly pouze prodejní, maloobchodní a marketingové aktivity firmy.

Autor: ČTK Foto: Shutterstock

Další čtení

Inflace v Turecku v červnu zvolnila na 35,1 procenta, zůstává nejvyšší v Evropě

Ekonomika
4. 7. 2025

Majetkový úřad prodal bývalé sídlo ÚSTR v Praze na Žižkově za 387 milionů korun

Ekonomika
3. 7. 2025
ilustrační foto

Cestování je hit. Do patnácti let se ztrojnásobí, říká průzkum

Ekonomika
2. 7. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ