Faktor Soukup - informovaný, chytrý, odvážný

Spořitelna má na dosah miliardy z anonymních knížek

05.03.2010 14:00 Exkluzivně

Na anonymních vkladních knížkách jsou stále uloženy zhruba tři miliardy korun. Na konci roku 2012 přitom skončí promlčecí lhůta a vklady mohou propadnout spořitelně.

Zpět na článek

Nejdiskutovanější názory

  • Občan (80 hlasů) 05.03.2010 14:37

    O peníze, které propadnou spořitelně by měla být navýšena kupní cena,...

  • Já jen (54 hlasů) 05.03.2010 21:21

    přemýšlím, proč se jmenuje stále česká spořitelna.Asi na pomýlení...

  • Občan (49 hlasů) 09.03.2010 10:37

    Po přečtení Vašich příspěvků reagujících na dotaz "středoškoláka" vám...

  • jo Mare (47 hlasů) 05.03.2010 19:53

    A ještě něco. Dočetl jsem se, že kontrolu toho Fondu prováděl nějaký...

  • Luboš (47 hlasů) 05.03.2010 18:09

    pozůstalost po lidech, kteří neměli žádné dědice automaticky přechází...

Vložte nový příspěvek

Pro přidání vlastního názoru musíte být přihlášen.

Přihlášení | Registrace

Diskuzní příspěvky

Cechacci, proc si nestezujete na rok 1953, kdyz komuniste udelali penezni reformu ? Tam "shorelo" vice penez . Ja mam doma par vkladnich knizek z te doby a s tema mam udelat co ? Budte trochu soudni a ne porad jak cesti balici. Uz zacinate byt smesni.

16 hlasů

To rozkradou zaměstnanci. Udělají transakci, že si někdo vybírá z knížjy na heslo a je to. Nikdo jim nedokáže, že si je vybral pravý majitel. Ten je ale už na pravdě Boží.....

22 hlasů

No jo, ti oškliví rakušáci co nás vykořisťují. Než ČS koupila Erste Bank tak byla cca 5 miliardová ztráta ročně, kterou platili čeští daňoví poplatníci. Po převzetí ČS Erste Bank se situace rychle obrátila a dnes mají 12 miliard zisku. Neřeším jakým způsobem Erste Bank v ČR těch 12 mld dociluje. Řeším, že z těch 12 mld čistého tu platí daň. Takže ať si tu 2 mld na anonymních vkladních knížkách klidně nechaj.

41 hlasů

Spořitelna dělala neuvěřitelné obstrukce, když si někdo chtěl peníze vyzvednout. Několikahodinové fronty, buzerace na přepážce, podívná otevírací doba., neuznání zděděných knížek a podobně. Jak vidno se jí to vyplatilo. Kdo má rozum, nikdy si už u ní nic neuloží...

27 hlasů

přemýšlím, proč se jmenuje stále česká spořitelna.Asi na pomýlení lidiček.

54 hlasů

Můžete někdo mi pomoct? Rád bych věděl, kdy došlo k privatizaci České spořitelny, proč vůbec k ní došlo, proč ČR nemá žádnou svou banku a všechny jsou ve vlastnictví cizích bank a kdo z politiků rozhodl o privatizaci České spořitelny? Nedávno jsem se ptal paní profesorky v předmětu ekonomika a ona mi řekla, že neví, ale že asi provokuji a abych toho nechal. Já jsem jenom příslušník tohoto národa a tak jsem chtěl odpovědět na moje otázky, abych měl jasno. Můžete mi, prosím, někdo odpovědět, kdo si to pamatujete? Já jsem se narodil v roce 1992.

20 hlasů

je to prosté. je to zájem našich kolonizátorů. ČR a spousta dalších států je ve válce, dnes už to není válka zbraní, ale válka ekonomická. Zkrátka jsme zotročeni a šrouby se stále přitahují.

20 hlasů

"Proč ČR nemá žádnou svou banku" je důsledkem politických privatizačních rozhodnutí. Velký průšvih je, že dokud banky vydělávají, dokud jde lidem prodávat úvěry, hypotéky a dokud se mohou zadlužovat, tak to bude fungovat. Až se to otočí, lidi začnou masově nesplácet, banky se položí a stát - daňoví poplatníci - to zacvakaj (není povinnost vytvářet dopředu rezervy, až na úvěry v problémech).

20 hlasů

No ja vim, ze je koupila ERSTE bank ale porobnosti si nepamatuju....

17 hlasů

1. davej pozor na rozdil mezi ekonomikou a ekonomii, jsou to dve rozdilna slova. 2. Co se tyka privatizace, staci napsat do googlu "privatizace české spořitelny" a jiste najdes co potrebujes. 3. Proc CR nema zadnou banku? Na to je tezke odpovedet a tobe, jako mlademu cloveku nechci brat iluzi. K odpovedi doporucuji studovat transformaci transitivnich ekonomik.

25 hlasů

jednoduse receno, diky trzni a globalne propojene ekonomice se spolecnosti stavaji nadnarodnimi, aby meli pristup k dostupnym financim a mohl dale hledat nove trhy/zakazniky atd. to znamena, ze nemecke americke a dalsi svetove banky se snazi dostat do celeho sveta, aby diky novym ziskum odvadet provize svym investorum, a behem tohoto procesu take "spolkonou" male tuzemske financni instituce, ktere nemohou na gobalnim trhu konkurovat. jde take o to, ze banky investuji do akcii a men po celem svete, a k tomu potrebuji velky kapital, ketery se nejaka banka z olomouce nemuze dovolit. jde to urcite vysvetlit lepe a odborneji ale moc cesky neumim

45 hlasů

Ondro, ja bych mu dokazal odpovedet, protoze to uzce souvisi s primymi zahranicnimi investicemi, kterymi jsem se zabyval a psal jsem na ne dve prace. Nicmene psat nekomu takovemu jako je stredoskolak o pohybu globalniho kapitalu, OLI teoremu, modelu Investment development path, fazich smerovani a jinych konceptech, ktere tento pohyb vysvetluji, by asi nebylo ucelne.role zahranicnich investoru pri transormaci ekonomik je jiste nezanedbatelna, pokud se budeme zabyvat meritelnymi jevy jako je vliv na zamestnanost, platebni bilanci ci hospodarsky rust obecne, zjistime, ze temer nikde neni kladna korelace. V ramci ekonometrickych modelu zase mnohdy nejde urcit smer kauzality ci je problem s pouzitim zastupnych velicin v podobe kvalitativnich znaku jako je napr. technologicky transfer, manazerske dovednosti ci know-how. Ja jsem dosel k zaveru, ze z kratkodobeho hlediska byla role PZI (primych zahranicnich investic) pozitivni, napr. nedluhove financovani bezneho uctu platebni bilance, na pocatku doplneni uspor atp. ale v ramci dlouheho obdobi jiz o pozitivnich efektech hovorit nelze, jiste ne jednoznacne. Taktez nemohu souhlasit se soucasnym systemem investicnich pobidek, ktere vedou ke vzniku distorzni politiky a jsou jednou z pricin vzniku dualni ekonomiky, tj. vzniku mezery mezi domacimi a zahranicnimi subjekty. Slo by pokracovat dale a dale, ale to neni na diskuzi na tydnu... Ted me jeste napadlo, ze jsem zcela opomenul zasadni bod repatriace zisku nadnarodnimi spolecnostmi. Vlna repatriaci jiz zacala a ZI zacali realizovat hlavni motiv, se kterym k nam prisli, tj. generovat zisk a vratit ho do materske ekonomiky.

22 hlasů

jeste dodatek, kdyzt tady vidim nekoho, kdo se ohani rotschildama aj. bankerskymi rody, necti to ani dal. je to pouha konspirace. velmi slozite jevy jsou vysvetlovany jednoduse a libive, takze na to hodne lidi skoci. weby jako je zvedavec, matrix aj. pochybne, tem se zdaleka vyhybej. btw. FEL je skvela skola, ja lituji, ze jsem z technickeho oboru presel na ekonomii. hodne stesti a jeste dodatek, na netu najdes vse vcetne tho, proc bylo nutne vubec nejakou privatizaci delat. ver ze bylo. jen je skoda, ze prave tak, jako u nas. btw. v jinych zemich regionu CEE to dopadlo podobne...

15 hlasů

Sune, jsi jistě odborník a fakt je, že ne všemu, co říkáš dobře rozumím. Jistě, že si sháním odpovědi na netu, tak jako asi každý, kdo se chce dovědět víc. Já mám rád matiku a fyziku a rád bych pokračoval na FELu, takže obor ekonomie mi zrovna moc neřík. Jenom jsem se v souvislosti s čtením tohoto článku ptal, zda bylo nutné prodávat české banky, které mimochodem dobře vydělávají a mohly tedy zůstat Čechům. Chtěl jsem vědět, proč k tomu došlo, protože vidím tu neodbornost a klidně řeknu i hloupost poslanců, předsedů vlád atd., takže to mohl být i důsledek toho. Rodiče pracovali v Siemensu Zličín a tady šlo opravdu o hloupou privatizaci. Pracovali tam od skončení fakulty, ještě když to bylo ČKD-Kolejová vozidla a vždy to byla špičková továrna. Byla i teď za Siemensu, žádnou krizí netrpěla. Němci přenesli výrobu do Ruska, sebrali všechny zakázky ostatní a co navíc i zadarmo veškerý technický výzkum a dokumentaci, tedy práci českých špičkových inženýrů...O pozemek se teď mohutně usiluje z magistrátu a to tak, že se nechaly vytrhat i koleje železniční vlečky a bude se opět zřejmě "privatizovat". Proto jsem se ptal, jak to vlastně probíhalo v 90.letech v mé zemi. Nejsem blbec, odbornou literaturu čtu a s internetem pracovat dokážu už od svých 6, ale to, co chci vědět tam sotva najdu. O tom Zličíně bych také nevěděl, kfdyby se to netýkalo mé rodiny.

46 hlasů

Zajisté zajímavé, ale podtstatný je pochopit celý vývoj bankovního systému v globálu i historickém kontextu. A pokud by si ,,středoškolák,, měl něco přečíst,tak potom tdy: ,,Vývoj bankovního domu Rotschildů,, viz matrix 2O01 J,Ch. ad související věci třeba s financováním nejen franc. burž. revoluce, napoleonských válek, války z.r. 1866, 1. svět. války, 2.svět. války a vzniku EU. Svět kolem nás je jedno velké ,,puzzle,,někteří z nás znají pouze jen několik dílků skládačky. Ne každý jsme odborník na ,,všechno,, ale mnozí z nás znají a vědí a dovedou si výsledný obraz díky analýze a syntéze sestavit. Studenti učte se a vnímejte citlivě svět kolem sebe, aby s vámi díky vaší nevědomosti nemohl nikdo manipulovat. I nám bylo profesory říkáno : ,,Nejsem kompetentní, abych vám danou otázku zodpověděl!,, - Musíte si to najít sami a vědění je moc! - Scientiae est potentia! - Jenom národu nevzdělanců a ,,lenochů,, se dobře vládne.....

15 hlasů

Díky sune. Jen by mě ještě zajímala úloha toho Fondu národního majetku. Kdo to vedl? Nějaký ředitel nebo ministr? Vždyť tam se rozhodovalo o to, co se zprivatizuje a nějak se mi to celé nechce líbit. Jinak opravdu by mi zajímalo, proč ČR nemá svou banku, vždyť vlastně Češi nosí peníze do cizích rukou..to je tedy hustý! Fakt tedy tomu nerozumím. Vždyť to zavání hloupostí!

23 hlasů

tady mate neco k pohybu zahranicniho kapitalu, taktez tam najdete odpovedi na otazky kolem transformace ceske ekonomiky. moc jsem to neprebiral, z techto publikaci jsem cerpal ja. Zahraniční investice – Cíl hospodářské politiky? Sborník textů. Centrum pro ekonomiku a politiku. Vydání první, únor 2008, č. 65/2008. Praha, CEP 2008. ISSN 1213-3299. BENÁČEK, V. Přímé zahraniční investice v České republice. Politická ekonomie, 2000b. ISSN 0032-3233. DUNNING, J.H. The investment Development Path Revisited., Routledge, London 1996. DUNNING, J.H., NARULA, R. The investment Development Path Revisited:some emerging issues in Foreign direkt investment and Governements: Catalyst for Ekonomic Restrukturing, Routledge, London 1998. Evropská komise: Progress on the Implementation of the Joint Assessment Papers of Employment Policies in Candidate Countries (Supporting Document to the Communication). Brusel, Evropsaká komise 2003. KALÍNSKÁ, E. Aktuální otázky světové ekonomiky – Přímé zahraniční investice a jejich úloha v regionu střední a východní Evropy. VŠE v Praze, 1999. ISBN 80-7079-287-6. MIŠUN, J., TOMŠÍK, V. Přímé zahraniční investice ve střední Evropě: Vytěsňují nebo vtahují domácí investice? Politická ekonomie, 2002. ISSN 0032-3233. NEPOŽITKOVÁ, I. Přechod jednostupňového bankovního systému na dvoustupňový v České republice. Olomouc: Univerzita Palackého v Olomouci, 2003. PŮLPÁN, K. Nástin českých a československých hospodářských dějin do roku 1990, I. díl. Praha: Univerzita Karlova, 1993. RESMINI, L. The Determinants of Foreign Direkt Investment into the CEECs: New Evidence from Sectoral Patterns. Leuven, LICOS Centre for Transition Economics 1999, Discussion Paper 83/1999. SAMUELSON, P.A., NORDHAUS, W.D. Ekonomie. 2. vydání. Praha: Svoboda, 1995. ISBN 80-205-0494-X. SEREGHYOVÁ, J. Investice realizované podniky transformačních zemí v zahraničí. Vydání první. Praha: Professional publishing, 2004. ISBN-80-86419-65-7. SRHOLEC, M. Přímé zahraniční investice v České republice. Praha: Linde, 2004. ISBN 80-86131-52-1. ŠINDEL, J. Vliv přímých zahraničních investic na obchodní bilanci ČR. Acta Oeconomica Pragensia, 2002. ISSN 0572-3043. TOMŠÍK, V. Can Local Content Requirements in International Investment Agreements Be Justified? (Working Paper 2006/20). Weiss National Centre of Competence in Research. October 2006. VAŠENDOVÁ, M. Pohyb zahraničního kapitálu v průběhu transformace a jeho vliv na konkurenční prostředí slovenské ekonomiky. Centrum výzkumu konkurenční schopnosti české ekonomiky, 2007. ISSN 1801-4496. VERSPAGEN, B. Global Perspective on Technology and Economic Performance, and the Implications for the Post-Socialist Countries. In: Dyker, D. A., Radosevic, S. (eds): Innovation and Structural Change in Post-Socialist Countries: A Quantitative Approach, Dodrecht, Kluwer Academic Publishers 1999. World Investment Report 1998: Trends and Determinants. United Nations, New York and Geneva, 1998. ŽĎÁREK, V. Přímé zahraniční investice a problém vzniku duální ekonomiky (na příkladu ČR SR). Praha, Centrum ekonomických studií VŠEM, 2005. ŽÍDEK, L. Česká ekonomika v 90. letech. Brno, Masarykova univerzita, 2004. Incentives. UNCTAD Series on Issues in International Investment Agreements. United nations. New York and Geneva, 2004.

40 hlasů

Po přečtení Vašich příspěvků reagujících na dotaz "středoškoláka" vám doporučuji abyste to už nehulil... Po roce 1989 tady vznikl obyčejný klientelistický a korupční systém a způsob privatizace bankovního sektoru a jiných strategických odvětví (energetika, plynárenství, vodárenství,telekomunikace,...) je pouze výsledkem tohoto systému. Žádné rádoby vědecké teorie o globalizaci, atd. s tím nemají co do činění. Doporučuji vám další intenzivní studium a lépe čerpat z pramenů, ád zeptal "co

49 hlasů

Středoškoláku, opět všechno najdeš na Googlu. Kdo to tady vedl, opět to najdeš na Googlu, nebuď línej a makej. Nestřílej prázdný náboje. V roce 1992 už to tady šlo do háje, díky ODS, tak zkoumej a cestuj a plat už si penzijní pojištění.

32 hlasů

banky s českými vlastníky všechny zkrachovaly. Mnozí majitelé je vytunelovali.Český majitel se neosvědčil..... První byla Bohemia banka.

43 hlasů

Proč nepoužijete google jak vám radil "sun"? Vždyť byste na všechny své dotazy našel odpovědi okamžitě - rychleji než kolik času vám zabere praní příspěvků do zdejší diskuze. Nebo jste jen líný? :-p

16 hlasů

Vynikajícím pramenem jsou Cibulk. Necenzurované noviny Ty rudá krávo 1991 ad. je to korekce odtatního denního tisku, ale díky novinářům i za to! Dale řada novin zanikla a to těch, které kriicky hodnotily situaci! A potom Kudláčkův Český deník a příspěvky k současnému dění v ANNONCI etc. Aby někdo pocopil, co se zde odehrálo, tisk z př. 1989 včetně odborného z ekonomie, politiky, historie atd. Vše souvisí se vším. A Analýzu 17. listopadu 1089 z pera politického vězně 5O. let. min. st. Ing.A.Dolejšího a řadu pamětí disidentů atd. Je toho hodně, ale dá se to zvládnout.

42 hlasů

asi jste zcela nepochopil, o co stredoskolakovi mj. slo...kdyz se podivate na delku vlakna, pochopite. Diskuzi vyvolal.

42 hlasů

A ještě něco. Dočetl jsem se, že kontrolu toho Fondu prováděl nějaký MVDr. Dobrý fórek.

47 hlasů

Líný nejsem, ale to, co bych rád věděl na googlu není. Můžete mi poradit nějakou knihu, kde bych se dověděl o tom, co se dělo v 90. letech v tehdejším Československu? To tedy na google určitě není.

46 hlasů

Rakouská Erste by měla poradit prezidentovi Fischerovi, aby ČR neurážel, že ČS jim snáší zlatá vejce. Sláva Zemsanovi, že to tak zařídil, považuje Fischera za svého přítele.

19 hlasů

O peníze, které propadnou spořitelně by měla být navýšena kupní cena, kterou za spořitelnu zaplatila ERSTE. Pokud to kupní smlouva neumožňuje, tak by mělo být zahájeno trestní stíhání osob odpovědných za privatizaci spořitelny a zahájena arbitráž s ERSTE kvůli neoprávněnému a nemorálnímu prospěchu.

80 hlasů

Ty peníze nejsou propadlé, to je normální privatizační sviňárna. Mám v Čs.spořitelně také několik knížek se základním vkladem 20..-Kč, ale hned jak zrušili knížky na doručitele, tak jsem je chtěl zrušit a vybrat, ale úřednice mi řekla, že za každé zrušení bych zaplatil víc (už nevím kolik, ale myslím že stovku nebo dvě?). Tak jsem poděkoval a vypadl.

28 hlasů

Chce to zkontrolovat, zda tam jsou připsaný úroky po posledním výběru ! Klidně tam můžete mít několik stovek! http://www.mesec.cz/clanky/anonymni-vkladni-knizka-muze-ukryvat-prekvapeni/

17 hlasů

je videt, ze o privatizaci bankovniho sektoru nic nevite. co je pak moralniho na tom, ze bylo treba jednotlive bankovni domy ocistit, az pak byli zahranicni investori ochotni vstoupit na nas trh a take proto se privatizace bankovniho sektoru tolik odkladala. o jakesi moralnosti v teto casti privatizace neni rec. Erste, GE, KBC, ... vsechno jedna chamrať...

30 hlasů

O privatizaci českého bankovního sektoru vím úplně všechno, včetně pikantních "historek z natáčení". V případě privatizace ČS bylo rozhodnuto o očištění banky až po udělení exklusivity pro ERSTE. Proto byla nabídka ERSTE tak nízká. Pokud by byl vypsán tendr na "očištěnou" spořitelnu, byla by výsledná cena minimálně pětinásobná (vycházím ze srovnatelných transakcí ve světě).

37 hlasů

jestli se nepletu, tak Erste vstupovalo do CS 2x, mj. kapitalove vstoupila take EBRD. Jak je to tedy s exkluzivitou? Dale z hlediska primych zahranicnich investic. Opravdu se domnivate, ze bychom nasli zahranicniho investora, ktery by za Vami uvadenou cenu CS koupil? Ocisteni je zde jakousi formou investicni pobidky, bez ktery by se tato akvizice nerealizovala. Sice to pisete hezky, ale sedite na modrem oblacku hodne moc vysoko. PS: rict ze vite o necem vsechno, znamena ze vite tak 1/10. Ona uz pouze Vase odpoved na "dotaz" je pouze obecnym vyjadrenim, ktere by sluselo regionalnimu politikovi. Vypada to pekne, ale nic jste v ni nerekl. pekny den.

26 hlasů

Kdyz vite uplne vsechno, muzete uvest, jaky by byl pomer v priklade CS nakladu na sanaci banky, jak byla provedena, ceny pred sanaci a nasledne ceny po pripadnem ocisteni? Zajima mne to jako danoveho poplatnika.

13 hlasů

Přesnější vyčislení by vyžadovalo samostatnou a poměrně rozsáhlou studii s přesnými definicemi jednotlivých položek ("čištění" spořitelny probíhalo formou posílení kapitálu, převodem-odkupem problémových úvěrů, státními garancemi, atd), takže jenom "hrubě" odhadnuto: náklady na sanaci ČS cca 50mld. korun, cena bez očištění cca 20mld. korun, "férová" cena za očištěnou ČS cca 80mld. korun.

40 hlasů

ty penize zestatnit a dat na pomoc bezdomovcum,kteři smrdi v tamvaji-to však hamounske banky nedaji a budou žrat jak modři nenažranci Dalikovskeho střihu

31 hlasů

pozůstalost po lidech, kteří neměli žádné dědice automaticky přechází na stát. Když něco najdu tak to musím odevzdat, banky by tyto peníze také měli odevzdat jinak jsme už daleko větší absurdustán než jsem si myslel.

47 hlasů




Časopis Týden

Předplaťte si časopis Týden

V čísle 08/2024 najdete >




Týden

Sedmička

Interview

Instinkt

TV Barrandov

Kino Barrandov