Stavební spořitelny na českém trhu nabízejí maximální úrokovou sazbu u vkladů mezi 3,2 a 3,38 procenta. Rozdíl v nabízeném úročení je tak mezi spořitelnami minimální. Vyplývá to z analýzy, kterou provedla poradenská společnost Chytrý Honza. K maximálnímu zúročení je ovšem podle analýzy potřeba ukládat alespoň 20 tisíc korun ročně, aby klient získal státní podporu dva tisíce Kč za rok. Pokud klient tuto částku za rok neuloží, nemá nárok na plnou státní podporu a podle pravidel spořitelen ani na maximální úrokovou sazbu.
V maximální úrokové míře je započítán spořitelnami garantovaný úrok ve výši jednoho procenta. Modrá pyramida a Českomoravská stavební spořitelna ale podle analýzy garantují pouze polovinu a tu druhou slibují v případě ročního vkladu alespoň šest procent z cílové částky, respektive pravidelného měsíčního ukládání.
Nejčastější poplatek za uzavření smlouvy o stavebním spoření je jedno procento z cílové částky. Podle analýzy pouze u Modré pyramidy, která jediná nabízí více tarifů, se mění právě podle něj. Zadarmo mají u Modré pyramidy spoření lidé nad 55 let a děti do 10 let. Stavební spořitelna České spořitelny má zase fixních 495 Kč za zřízení smlouvy online.
"Ve finančním portfoliu každého z nás by stavební spoření nemělo chybět. Jedná se o výhodný spořicí produkt, který při plnění podmínek nabízí státní podporu a velmi dobré zhodnocení bez rizika," uvedl hlavní ekonom Chytrého Honzy František Bostl. Zároveň ale upozornil, že dnes již mohou s minimálním rizikem dosahovat mnohem lepších výsledků dobře sestavená konzervativní portfolia podílových fondů.
Ve srovnání s bankami a jejich spořícími účty nabízejí stavební spořitelny zpravidla vyšší úročení vkladů. V případě spořitelen jsou ovšem klienti smluvně zavázání spořit šest let, zatímco u spořících účtů mají klienti peníze okamžitě k dispozici.
Stavební spořitelny půjčily letos ke konci listopadu téměř 47 miliard korun, což je v meziroční růst o pět procenta. Zájem o nové smlouvy o stavebním spoření stoupl o čtyři procenta, spořitelny uzavřely přes 433 tisíc smluv.