Spotřeba ovoce v České republice jde v posledních letech trvale nahoru a přesahuje 80 kilogramů na osobu a rok. Letos však růst spotřeby zřejmě zbrzdí vysoké ceny jablek, které jsou způsobené jejich loňskou slabou úrodou v Evropě. Jablka jsou ovocem s nejvyšší spotřebou na úrovni 24 kilogramů na osobu.
Spotřeba ovoce po poklesu v letech 2010 až 2012 začala v roce 2013 trvale stoupat a v roce 2016 podle údajů ČSÚ dosáhla 84 kilogramů na osobu a rok. Proti roku 2012 to představovalo nárůst o 12,6 procenta. "Ekonomice se v posledních letech daří, lidem rostou mzdy a ochotněji utrácejí, a to i za ovoce," řekl předseda Ovocnářské unie ČR Martin Ludvík. Odhadl, že za loňský rok by spotřeba ovoce mohla růst jen mírně, protože se již projevily vyšší ceny jablek.
Spotřeba jablek mezi lety 2012 až 2016 vzrostla o 24 procent na 23,7 kilogramu na osobu a rok. Letos spotřebu jablek podle Ludvíka zcela jistě ovlivní jejich vyšší ceny. V polovině letošního ledna se kilogram jablek v obchodech podle ČSÚ v průměru prodával za 36,90 koruny, zatímco ve stejném období loni cena byla 29,16 kč/kg. Zdražení tak činilo 27 procent. "Nižší ceny jablek se dají čekat až s novou sklizní," řekl Ludvík.
Ceny jablek v Česku odpovídají situaci na evropském trhu, protože Česká republika je u jablek z více než poloviny závislá na dovozu. Loňská úroda jablek v Evropské unii ve výši 9,3 milionu tun byla třetí nejnižší za posledních 20 let. Proti normálnímu stavu chybí v Evropě pro zásobování trhu v prvním pololetí letošního roku asi 1,5 milionu tun jablek.
Za jablky ve spotřebě v ČR následují pomeranče a mandarinky, jejich souhrnná spotřeba mezi lety 2012 a 2016 vzrostla o 17 procent na 13,2 kilogramu. U banánů, které jsou na třetím místě, spotřeba vzrostla o šest procent na 10,7 kilogramu na osobu a rok. Ceny pomerančů a banánů meziročně vzrostly o osm a dvě procenta a letos v lednu se shodně pohybovaly v průměru na zhruba 32 korunách za kilogram.
Zatím nejvyšší spotřeba ovoce v ČR byla v roce 2009, kdy dosáhla 90,4 kilogramu ovoce na osobu. V následujících třech letech hospodářské krize lidé začali na nákupu ovoce šetřit, méně kupovali i výrobky z ovoce, například dražší vysokoprocentní džusy. Pokles spotřeby tehdy nepostihl jen domácí ovoce, ale dolů šla i spotřeba jižního ovoce.