Loni se v Česku meziročně zvýšila spotřeba přípravků na ochranu rostlin o 0,7 procenta na 12,8 milionu kilogramů. Dlouhodobě spotřeba klesá, například oproti roku 2012 to bylo snížení o 7,35 procenta. Uvádí to materiál ministerstva zemědělství, který v pondělí dostane pro informaci vláda. Podle ministerstva se mohla spotřeba zvýšit proto, že se v poslední době snižuje počet povolených látek, což vede k vyloučení tradičních látek. Následně je zemědělci nahrazují jinými, s nižší účinností.
Předloni se podle materiálu prudce zvýšilo množství nálezů pesticidních látek a jejich metabolitů v pitných vodách. Počet nálezů s překročením limitní hodnoty se vyšplhal na 358 oproti osmi v roce 2014. V roce 2015 odborníci zkontrolovali 98 337 vzorků.
"Většina těchto nadlimitních nálezů pochází z Jihomoravského kraje. Důvodem není mimořádné použití přípravků na ochranu rostlin v tomto kraji ve srovnání s ostatními oblastmi ČR, ale skutečnost, že Krajská hygienická stanice Jihomoravského kraje, která nebyla spokojena s necíleným monitorováním ze strany provozovatelů, nařídila provozovatelům vodovodů předepsaný rozsah analýz pesticidních látek," dodává resort. Jak se bude tento trend rozšiřovat i v ostatních krajích, očekává ministerstvo zvýšený nárůst i v dalších krajích a problémy s dodržením kvality pitné vody u výrobců. "To potvrzují i předběžné výsledky za rok 2016, které zatím nejsou v úplnosti k dispozici," uvádí úřad.
Resort chce učit farmáře, jak se správně o rostliny starat i prostřednictvím demonstračních farem. Letos je zavádí pro ochranu půdy, v příštím roce by měly být demonstrační farmy i na integrovanou ochranu rostlin.
Používání přípravků na ochranu rostlin zřejmě bude mít do budoucna přísnější pravidla. Omezit nepovolené nebo falšované přípravky pomocí sankcí a registrací má vládní novela, kterou Poslanecká sněmovna schválila na konci června.
Vládní návrh počítá s razantním zvýšením některých sankcí. Například nejvyšší možná pokuta ve správním řízení za nepovolené přebalování přípravků na ochranu rostlin se má zvýšit z jednoho až na tři miliony korun. Stejně se má zvýšit pokuta za uvádění na trh nebo používání nepovoleného přípravku. Lidovecký poslanec Petr Kudela prosadil zvýšení této sankce až na čtyři miliony korun.
Ministerstvo uvedlo, že podle posledních údajů se v zemi ročně aplikuje 5,5 milionu kilogramů účinných látek, tedy asi 1,55 kilogramu látek na hektar zemědělské půdy a 2,16 kilogramu účinné látky na hektar orné půdy, chmelnic, sadů a vinic. Více než třetinu tvoří přípravky pro profesionální pěstitele.