Spotřební daň se na některá biopaliva snižuje

Ekonomika
1. 7. 2017 14:02
Spotřební daň na některá biopaliva se snižuje (ilustrační foto).
Spotřební daň na některá biopaliva se snižuje (ilustrační foto).

V sobotu se snižuje spotřební daň na některá biopaliva. Například čistá bionafta FAME B100 nově podléhá spotřební dani 2,19 korun na litr. Od začátku loňského roku to bylo 4,59 korun na litr, předtím zdaněna nebyla.

U směsné motorové nafty SMN B30 se zdanění snižuje na 8,52 koruny na litr. Od roku 2016 daň byla 9,27 korun na litr, předtím bylo palivo zdaněno 7,66 Kč/l. Zvyšuje se naopak vratka daně za líh u Ethanolu E85, a to z 10,23 korun za litr na 10,97 korun za litr. Nízkoprocentně přimíchaná biosložka ve fosilním palivu zůstává i nadále bez daňové i jiné státní podpory.

Mluvčí ministerstva průmyslu František Kotrba již dříve uvedl, že loňským zdaněním se víceprocentní paliva stala neprodejnými a na trhu se od začátku roku 2016 prakticky nevyskytují. Podle předsedy představenstva Unie nezávislých petrolejářů ČR Ivana Indráčka nenastane v tomto směru významná změna ani nyní. Změna v zájmu o biopaliva podle něj může nastat do budoucna kvůli tomu, že distributoři musejí snižovat emise z prodávaných paliv.

Spotřební daň na klasický benzin a naftu se v Česku naposledy měnila v roce 2010, kdy se zvedla o korunu. Od té doby je 12,84 korun na litr benzinu a 10,95 korun na litr nafty.

Autor: ČTK Foto: ČTK , Hájek Vojtěch

Další čtení

Zahraniční dluh ČR ke konci loňska meziročně stoupl na 5,683 bilionu Kč

Ekonomika
23. 3. 2026

Budou se v Česku zálohovat plechovky?

Ekonomika
23. 3. 2026

Menší firmy často odbývají nábor. Tratí kvůli tomu miliony

Ekonomika
23. 3. 2026

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ