Práce v tropech
Sprchy, pivo, ranní směny. Jak se závody chrání před vedrem
19.06.2013 19:00
Při teplotách kolem 60 stupňů Celsia musí při současném tropickém vedru pracovat čeští skláři. Třeba v Ajetu v Lindavě na Českolipsku už proto posunuli pracovní dobu. Tamní skláři začínají už v 04.50 a končí hodinu po poledni. I tak jsou podmínky u sklářských hutí náročné, skláři si proto v bezprostřední blízkosti pecí instalovali sprchu, aby se mohli průběžně zchlazovat.
To ve sklárně Preciosy-Lustry v Kamenickém Šenově už s pracovní dobou moc hýbat nemohli. "Běžně začínáme už v 05.15, skláři teď ale mají víc přestávek a víc pijí. Řada z nich si také vybírá volno," řekl výrobní ředitel Stanislav Kopecký. Skláři podle něj pijí většinou nealkoholické a iontové nápoje, aby doplnili i minerály, které vypotí. "Pivo v nabídce není, a to ani nealkoholické," poznamenal. I malé množství alkoholu je podle něj v takových teplotách nebezpečné a navíc by se to projevilo i na kvalitě produkce.To ve sklárně v Harrachově pivo pro své skláře dokonce sami vaří. Vedle dvanáctistupňového piva tamní minipivovar vyrábí i osmičku - Huťské výčepní. Jeho spotřeba v tropických teplotách stoupá, přiznal majitel sklárny František Novosad. "Pracovní dobu posunout nemůžeme, protože máme s cestovními kancelářemi nasmlouvané exkurze až do 15.00, sklárna je ale ve srovnání s jinými podniky prostorná a mnohem lépe se větrá, skláři jsou také na vyšší teploty zvyklí," poznamenal. A kdyby se někdo chtěl opravdu zchladit, může jít podle něj do sklepa stáčet pivo. "Tam je jen devět stupňů a vydržet se tam dá jen v zimní bundě," dodal.
Pracujícím lidem by měl v horkých letních dnech potřebný přísun tekutin zajistit jejich zaměstnavatel. Firmám a institucím to ukládá zákoník práce, upozorňuje ministerstvo práce a sociálních věcí.
Trpí nejen skláři, v tropickém vedru pracují třeba silničáři nebo řidiči autobusů a tramvají. "Naši řidiči dostávají energetický nápoj v prášku a fasují balenou vodu. Nemusí jezdit v košili a kravatě, ale mají povolená trička, a pokud potřebují, vystřídáme je, zatím o to ale nikdo nepožádal," řekla mluvčí libereckého dopravního podniku Martina Poršová. Delší přestávky mít nemohou, protože jsou vázáni jízdním řádem.
"V případě teplot nad 26 stupňů Celsia dostává každý řidič bezplatně takzvané ochranné nápoje. Jedná se o instantní potravinový doplněk, který po rozmíchání ve vodě doplní v těle minerální látky," uvedl zase generální ředitel pražského dopravního podniku Milan Křístek. Řidiči tramvají navíc na vozovnách mají "sodobary". V Praze je klimatizovaná většina kabin autobusů, z tramvají jen pětina.S vysokými teplotami bojují i lidé v továrnách. "Hlavně na odpoledních směnách se často ve výrobních halách téměř nedá vydržet," řekl Milan Šubrt z Asociace samostatných odborů, která v Libereckém kraji zastupuje zaměstnance zhruba 70 podniků. Odboráři se podle něj snaží s firmami vyjednat víc přestávek, aby se lidé mohli osvěžit, protože ne vždy mohou mít lahev s pitím přímo u stroje.
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.