Starší Češi se odmítají dál vzdělávat. I proto jsou bez práce

Ekonomika
3. 8. 2012 14:00
Dál se školí jen každý dvacátý zaměstnanec nad 55 let.
Dál se školí jen každý dvacátý zaměstnanec nad 55 let.

Starší pracovníci se v Česku zatím příliš nevzdělávají. Dál se školí jen každý dvacátý zaměstnanec nad 55 let. Ve Skandinávii je to přitom každý pátý a ve Švýcarsku dokonce každý čtvrtý člověk mezi 55 a 74 lety, který chodí do práce. Vyplývá to z výsledků mezinárodního srovnání o životě seniorů, které zveřejnil Český statistický úřad (ČSÚ). Podle statistiků se vzdělanější lidé dožívají vyššího věku. Opatření na podporu celoživotního učení má obsahovat i chystaná vládní strategie pro aktivní stárnutí.

Školu či kursy navštěvovalo podle srovnání statistiků v roce 2010 v Česku pět procent zaměstnanců mezi 55 a 74 lety. Ve Švýcarsku a Dánsku se dál vzdělávalo kolem 27 procent starších pracovníků, ve Finsku, Švédsku a na Islandu téměř pětina. Kvalifikaci si rozšiřoval i každý šestý zaměstnaný Brit nad 55 let, 13 procent Norů, téměř 12 procent Slovinců či každý devátý Nizozemec a desetina Rakušanů. O něco lépe než Češi na tom byli i Estonci, Španělé a Belgičané.

Ještě méně než v Česku se školí zaměstnanci nad 55 let třeba v Irsku a Německu, kde se dál vzdělávají necelá čtyři procenta starších pracovníků. Na Slovensku to bylo jen 1,6 procenta zaměstnaných osob mezi 55 a 74 lety. V Maďarskuchodil do školy či kursu  každý stý pracovník a v Turecku jeden ze dvou stovek.


"Ve všech státech se vzdělávají v mnohem větší míře ženy než muži, pouze ve Švýcarsku a Belgii je jejich počet vyrovnaný," uvedl statistický úřad. V Česku si kvalifikaci doplňuje podle srovnání 5,7 procenta zaměstnankyň nad 55 let a 4,6 procenta zaměstnanců. V Dánsku je to dokonce 35 procent žen a pětina mužů, ve Švédsku čtvrtina pracovnic a 12 procent pracovníků.

Zaměstnanci nad 55 let si doplňují kvalifikaci hlavně pro oblast vzdělávání, zdravotní a sociální péče, veřejné správy, finančnictví, ale i pro vědeckou a technickou činnost. Bez povšimnutí zůstávají obory jako těžba, výroba energií či vodní hospodářství. V Česku se nejvíc starších pracovníků školí ve zdravotnictví, pro sociální péči a pro peněžnictví a pojišťovnictví.

Starší pracovníci se v Česku zatím příliš nevzdělávají.Lidé s vyšším vzděláním se dožívají vyššího věku. Nejdéle žijí vysokoškolačky. Nejhůř jsou na tom muži s nejnižší úrovní vzdělání, uvedli statistici. Rozdíl v délce života vysokoškolsky vzdělaných žen a mužů se základním či nižším středním vzděláním v Česku před několika roky dosahoval skoro deseti let, ukázalo srovnání.

Podle odborníků se člověk bez dalšího vzdělávání a doplňování kvalifikace po celý život v budoucnu neobejde. Opatření na podporu celoživotního učení chystá nyní ministerstvo práce, které by mělo vládě letos předložit návrh strategie aktivního stárnutí pro příštích pět let. Jedním z cílů by mělo být právě zvýšení účasti starších pracovníků na vzdělávání v podnicích, uvedlo ministerstvo na webu.

Někteří starší pracovníci si ale stěžují na to, že je prý firmy na školení či do kursů neposílají a snaží se jich spíš zbavovat a nahradit je mladšími silami. Výzkumnice Lucie Vidovičová z ústavu populačních studií už dřív uvedla, že důvodem není jen neochota zaměstnavatelů, ale někdy i nezájem starších zaměstnanců o další vzdělávání.

Autor: ČTK Foto: ČTK

Další čtení

Inflace v Turecku v červnu zvolnila na 35,1 procenta, zůstává nejvyšší v Evropě

Ekonomika
4. 7. 2025

Majetkový úřad prodal bývalé sídlo ÚSTR v Praze na Žižkově za 387 milionů korun

Ekonomika
3. 7. 2025
ilustrační foto

Cestování je hit. Do patnácti let se ztrojnásobí, říká průzkum

Ekonomika
2. 7. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ