Šťastná čísla Karla Komárka

Ekonomika
10. 10. 2016 06:05
Karel Komárek.
Karel Komárek.

Před pěti lety "padla" Sazka. Respektive - přišel o ni český sport. Krachující, nezdravá společnost se zprivatizovala. Teď je z ní hazardní kolos s globálním přesahem. Miliardář Karel Komárek, který Sazku koupil, se v novém byznysu našel. A je k nezastavení. Momentálně nejmocnější loterijní magnát v Evropě pokukuje po Asii.

Na podzim 2011 se Karlu Komárkovi změnil byznysový život. Ropný magnát a čtvrtý nejbohatší Čech tehdy ovládl Sazku - zbědovanou loterijní společnost, kterou do klinické smrti dovedly sultánské choutky tehdejšího šéfa Aleše Hušáka.

Komárek dobře odhadl, že zbídačená firma má velký potenciál. Spojil se s nejbohatším Čechem Petrem Kellnerem. Dva dravci, kteří spolu nejprve válčili, přejeli společnou nabídkou konkurenci. Za Sazku dali jedenáct miliard korun. "Ta firma si přímo žádala o to, abychom ji převzali. Bylo to velmi lákavé," vyprávěl tehdy Komárek, který o rok později od Kellnera jeho podíl v Sazce koupil (spekulovalo se o pěti miliardách korun). A prostřednictvím své firmy KKCG ji stoprocentně ovládl.

Z bizarní parodie na loterijní společnost, v níž Hušák topil obrovské peníze nesmyslnými transakcemi, jako byl nákup hradu Rabštejn, či obřími desetimilionovými odměnami věrným, udělal Komárek během krátkého času dokonale fungující kolos, který se rychlých tempem blíží rekordnímu dvoumiliardovému ročnímu zisku.

Umným marketingem postaveným i na reklamách s Jaromírem Jágrem Komárkovi lidé rychle vrátili Sazce důvěryhodnost a nalákali Čechy, aby sázeli ještě více.

Všechny zbytečné položky z dob hušákovského absolutismu samozřejmě Komárek racionálně vyškrtal a pokrátil. Jen náklady na mzdy klesly o 40 procent (o 322 milionů korun ročně). Náklady na marketing se snížily ještě více, o 64 procent. Stačilo škrtnout zálibu v utrácení za jachty, zrušit schůzky vedení v luxusních destinacích a řediteli neplatit mzdu v řádech desítek milionů korun. A vše skvěle klape. Ale především Komárek zjistil: Tenhle byznys mě fakt baví.

Místo původního plánu, který byl spíše založen na koupi Sazky, její stabilizaci a následném prodeji se ziskem, Komárek radikálně změnil strategii. Stabilizaci nahradil růstem.
S ropou a plynem, díky jejichž těžbě pronikl do miliardářské elity Česka, to navíc vypadá všelijak. Především ropa kontinuálně padá. Koupí Sazky si Komárek otevřel dveře do velkého světa hazardního byznysu. I když, otevřel... Spíše rozkopl. Během pěti let pronikl do mnoha zemí a stal se nejmocnějším mužem v oboru v Evropě. A zdaleka není konec.

Bedny nejsou to hlavní

Ke své jízdě světem šťastných čísel si přibral Jiřího Šmejce, osmnáctého nejbohatšího Čecha. Společně založili skupinu Sazka Group, Komárkova KKCG v ní má 75 procent, Šmejcova Emma Capital 25 procent. "Spolu s naším partnerem máme za cíl vytvořit největší evropskou společnost v loterijním a herním průmyslu," prohlásil suše Komárek a oba se do toho vrhli po hlavě.

Čtěte TÝDEN.

* Jaké má Komárek plány?

* S kým spolupracuje?

* Jaké zahraniční země chce "dobýt"?

* Co mu zajistilo označení "hazardní boss"?



CELÝ ČLÁNEK SI MŮŽETE PŘEČÍST V NEJNOVĚJŠÍM VYDÁNÍ ČASOPISU TÝDEN, KTERÉ VYCHÁZÍ V PONDĚLÍ 10. ŘÍJNA 2016.

Autor: Jakub KvasničkaFoto: ČTK , Šálek Václav

Další čtení

Trump oznámil nová cla pro osm zemí, Evropská unie mezi nimi není

Ekonomika
9. 7. 2025

Generální ředitelka Muskovy sítě X Linda Yaccarinová odstupuje z funkce

Ekonomika
9. 7. 2025

Studie: V 1. pololetí v ČR zbankrotovalo 3180 podnikatelů, nejvíce od roku 2021

Ekonomika
10. 7. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ