Stát dá začínajícím firmám 1,4 miliardy. Je to opravdu potřeba?

Ekonomika
16. 9. 2016 04:50
Na podporu nových firem dá stát 1,4 miliardy (ilustrační foto).
Na podporu nových firem dá stát 1,4 miliardy (ilustrační foto).

Na podporu nových firem a rozvoj jejich podnikání dá stát v následujících letech 53 milionů eur, tedy zhruba 1,4 miliardy korun. Už se ovšem ozývají názory, zda to podnikatelskému prostředí spíše neublíží.

Nově založené či začínají firmy, pro něž se vžil anglický termín start-up, mohou od příštího roku získat významný příspěvek na rozjezd svého podnikání. Vláda souhlasila s rozvojovým programem Rizikový kapitál, který je zaměřen právě na start-upy. Projekt bude vyhlášen v rámci Operačního programu Podnikání a inovace pro konkurenceschopnost.
Podle ministerstva průmyslu je rizikové financování start-upů v Česku nedostatečné, jeho analýza se dokonce zmiňuje o výrazném tržním selhání. Proto zpráva doporučuje poskytnout až 1,6 miliardy korun. Program Rizikový kapitál bude zaměřen na návratnou investiční podporu českým start-upům.

"Výsledkem má být zvýšení inovačního potenciálu podnikatelského sektoru, účinnější využívání alternativních forem financování rozvoje začínajících firem i rozvoj nových návratných forem podpory podnikání za účasti soukromého sektoru," uvádí ministerská analýza.

Při výběru projektů vhodných k podpoře se bude hodnotit zejména tržní potenciál. Na starosti to budou mít profesionální investiční týmy. Program počítá se zapojením Evropského investičního fondu a nově vznikající státní investiční společnosti Národní inovační fond.

Marian Drienský z brněnské společnosti Mind Forge, která působí v oblasti informačních technologií, ovšem vidí i rizika, které peníze do start-upů přinášejí. Podle něho přebytek peněz generuje podporu značného počtu nových rozvojových projektů. "Z pracovního trhu pak odčerpávají kvalifikované zaměstnance a vývojáře, kterých je už dnes nedostatek," řekl Drienský.

Dodal, že problémem start-upů je to, že mají mnohem vyšší pravděpodobnost neúspěchu než projekty, které už mají reálné produkty a první zákazníky. "Finanční podporu start-upů je proto dobré nechat na soukromou sféru," tvrdí Drienský. Jedním z důvodů je vyšší pravděpodobnost, že dokáže lépe vyhodnotit komerční potenciál než veřejný sektor. A je rovněž větší pravděpodobnost, že nebude investovat do start-upů, které nemají budoucnost nebo jsou už technologicky překonané.

"Je zapotřebí si rovněž uvědomit, že každý nevydařený start-up odčerpá na pár let z pracovního trhu kvalifikované vývojáře, o kterých se firmy přetahují. Každý takový odborník, kterého práce s ´nevydařeným´ start-upem putuje do koše, je pro zemi ztráta. Jeho kapacity jsme mohli využít na vývoj řešení, které bude dlouhodobě přinášet ekonomické benefity jednotlivci, firmě a tím i celé republice," konstatoval Drienský.

Domnívá se, že současná podpora star-upů je dostatečná a stát by už neměl do této oblasti přinášet další "volné" peníze. "Zemi, soukromé sféře i samotným start-upům více prospěje, když se stát soustředí na vzdělávání, školství a zvýšený zájem studentů o technické a IT obory," sdělil Drienský, podle něhož IT sféra trpí nedostatkem šikovných středoškolsky i vysokoškolsky vzdělaných odborníků.

Autor: Pavel BarochFoto: ČTK , Horázný Josef

Další čtení

Pražská burza zavřela na nejvyšší hodnotě v historii, dnes přidala dvě procenta

Ekonomika
9. 5. 2025

ČSÚ: Růst maloobchodních tržeb v březnu zrychlil, dařilo se i turistice a službám

Ekonomika
9. 5. 2025
ilustrační foto

Trump zase počítá. Nově by chtěl Číně snížit cla ze 145 procent na 80

Ekonomika
9. 5. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ