Stát odepsal devět miliard, které nedokázal dostat z lidí a firem

Ekonomika
23. 5. 2012 16:45
Stát loni účetně odepsal daně za téměř devět miliard korun.
Stát loni účetně odepsal daně za téměř devět miliard korun.

Zatímco ministři neustále vymýšlejí nové daně nebo ty dosavadní zvyšují, stát má s výběrem některých daní problémy - a objem daňových nedoplatků se tak zvyšuje. Zároveň stát každým rokem odepisuje nemalé částky z dlužných daní s tím, že už je není možné získat. Loni takto odepsal 8,9 miliardy korun a od roku 1996 účetně "zahladil" nezaplacené daně v objemu 148,5 miliardy korun.

"V loňském roce jsme odepsali 8,9 miliardy korun pro nedobytnost. Většinou se tak děje u nejstarších nedoplatků, u kterých už není reálně žádná naděje na jejich vymožení, a to buď z důvodu neexistence subjektu či absence jakéhokoliv majetku," uvedl pro on-line deník TÝDEN.CZ ředitel Generálního finančního ředitelství Jan Knížek.

"Tato situace však ještě neznamená, že tímto odpisem daňová správa trvale rezignovala na dlužnou částku. Jde do určité míry pouze o evidenční úkon v souladu s daňovým řádem, a pokud neuplyne celková lhůta pro placení daně, máme stále právo daň vybrat, kdyby se v budoucnu ukázalo, že se například majetkové poměry změnily nebo se objevil právní nástupce," dodal Knížek.

Loňský objem odepsaných daní byl vyšší než v roce 2010, tehdy daňová správa odepsala daně za 6,5 miliardy korun. Naopak v roce 2009 úřad účetně zmenšil celkový objem nedoplatků o 17,4 miliardy korun.

Autor: Jiří ŠtefekFoto: Martin Stolař / MF DNES / Profimedia

Další čtení

Pražská burza zavřela na nejvyšší hodnotě v historii, dnes přidala dvě procenta

Ekonomika
9. 5. 2025

ČSÚ: Růst maloobchodních tržeb v březnu zrychlil, dařilo se i turistice a službám

Ekonomika
9. 5. 2025
ilustrační foto

Trump zase počítá. Nově by chtěl Číně snížit cla ze 145 procent na 80

Ekonomika
9. 5. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ