V příštím roce počítá státní rozpočet s tím, že příspěvky na podporu stavebního spoření spolknou 13,5 miliardy korun. Letos stát zatím podpořil spoření částkou 13,3 miliardy.
V letošním rozpočtu přitom stát původně počítal s tím, že vydá až 14,6 miliardy korun. Skutečnost je však o 1,3 miliardy korun nižší oproti plánu. "Důvodem rozdílu je rychlejší strukturální změna, kdy se s poklesem počtu smluv o stavebním spoření mění i jejich struktura ve prospěch smluv uzavřených po 1. lednu 2004," uvádí mluvčí ministerstva financí Ondřej Jakob.
V roce 2004 totiž začalo platit zpřísnění podmínek, kdy se snížila výše podpory. Její maximální výše je od roku 2004 tři tisíce korun a klient musí naspořit nejméně dvacet tisíc. Za předchozích podmínek stačilo na získání nejvyššího příspěvku (4500 korun) od státu naspořit za rok o dva tisíce korun méně.
Čím více starých smluv skončí, tím více stát ušetří, protože se sníží výše podpory. I tak ale jde o vysoké sumy, což dokládá částka 13,5 miliardy vyčleněná na příští rok.
ČTĚTE TAKÉ: Rekordnímu schodku má zabránit legislativní balíček
Ministerstvo financí proto navrhovalo, že dojde k rychlému snížení podpory ze současné maximální výše 3000 na 2000 korun. A to nejen u nových smluv, ale i těch, které byly uzavřeny v minulosti. To však neprošlo, protože se proti tomu postavily ODS i ČSSD, o čemž informoval časopis TÝDEN již v polovině října. "Největší politické strany daly najevo, že o změny v oblasti spoření nestojí," prohlásil tehdy Jakob.
Nyní už ministerstvo financí návrh na omezení podpory stavebního spoření nebude předkládat, protože největší politické strany se staví proti němu. Nepopulární opatření by se totiž dotklo 4,9 milionu lidí, což už je nezanedbatelná voličská síla.
Foto: ČTK