Během první poloviny letošního roku stát vyplatil 230 milionů korun zaměstnancům, jejichž zaměstnavatel se dostal do platební neschopnosti. Rostoucí počet lidí bez práce a stále větší množství zkrachovalých firem v úpadku částku ještě zvýší.
Podle zákona může úřad práce vyplatit mzdu až za tři kalendářní měsíce zaměstnanci, kterému zaměstnavatel z důvodu platební neschopnosti nezaplatil. Maximální výše náhrady činí jeden a půl násobek průměrné mzdy v České republice.
Vzhledem k pokračující krizi se na úřady práci s žádostí o náhradu mzdy hlásí stále více lidí. Jenom za červen stát vyplatil lidem padesát milionů korun, což bylo meziročně čtyřikrát více. Pro srovnání se za celý rok 2008 vyplatilo na náhradách přes 150 milionů korun.
Hlavním viníkem je nezaměstnanost
Za zvýšením objemu vyplacených peněz stojí především trvalý růst nezaměstnanosti. Ta se kvůli hospodářským problémům za poslední rok zvýšila o tři procentní body na současných osm procent.
"Očekávám, že na konci roku bude nezaměstnanost mírně nad devět procent," potvrzuje zhoršení hospodářského výhledu pro on-line deník TÝDEN.CZ Petr Sklenář ze společnosti Atlantik FT. Pomyslný vrchol nezaměstnanosti se očekává kolem prvního čtvrtletí roku 2010, pak by se měla situace začít zlepšovat, doplnil Sklenář.
ČTĚTE TAKÉ: Skláři stále chtějí proplatit mzdy. Už je jich tisíc sto
Současný stav české ekonomiky dokresluje i počet úpadků firem. Za první čtvrtletí letošního roku se do úpadku dostalo přes šest set společností, což je meziročně třikrát více.
Novela zákona se nechystá
Objevují se i názory, že zaměstnavatelé státní dávku zneužívají. Zaměstnancům neplatí schválně a mzdu jim pak nechávají proplácet přes úřad práce. Ministerstvo práce a sociálních věcí však změnu legislativy nechystá.
"Zákon byl novelizován nedávno," uvedla pro on-line deník TÝDEN.CZ Štěpánka Filipová, mluvčí ministerstva. Dodává, že další případné změny je vhodné provádět na základě důkladné analýzy a až poté, co zmíněný zákon nějakou dobu platí.
Foto: ČTK