Státní finance: <span>každý Čech dluží</span> přes 100 tisíc korun

Ekonomika
15. 9. 2009 12:29
Na každého Čecha připadá dluh více než 108 tisíc korun.
Na každého Čecha připadá dluh více než 108 tisíc korun.

Na každého Čecha připadá dluh více než 108 tisíc korun.Státní dluh České republiky stoupl ke konci června na 1,137 bilionu korun. Od počátku roku se tak zvýšil o téměř 138 miliard korun. Údaje z počátku července dnes na základě metodiky Mezinárodního měnového fondu potvrdilo ministerstvo financí. Na každého Čecha připadá dluh více než 108 tisíc korun.

Státní dluh tvoří dluhy vlády a vzniká především hromaděním schodků státního rozpočtu. Financován je pokladničními poukázkami, státními dluhopisy, přímými půjčkami nebo například půjčkami od Evropské investiční banky.

ČTĚTE TAKÉ: Hrátky s rozpočtem: povodně, krize a nedůslednost

Vnitřní zadlužení státu se letos do konce června zvýšilo o 95,5 miliardy na necelých 910 miliard korun. Zahraniční dluh státu stoupl o téměř 42 miliard korun na 227,4 miliardy korun.

Stát již překročil původně naplánované limity půjček, přestože ministerstvo financí kvůli ekonomické krizi zvýšilo odhad navýšení dluhu. Zatímco v prosincové strategii financování a řízení státního dluhu na rok 2009 počítal úřad s nejvýše 148,4 miliardy korun, nyní odhaduje celkové výpůjční potřeby na přibližně 280 miliard korun.

Foto: archiv Týdne

Autor: ČTK

Další čtení

Pražská burza zavřela na nejvyšší hodnotě v historii, dnes přidala dvě procenta

Ekonomika
9. 5. 2025

ČSÚ: Růst maloobchodních tržeb v březnu zrychlil, dařilo se i turistice a službám

Ekonomika
9. 5. 2025
ilustrační foto

Trump zase počítá. Nově by chtěl Číně snížit cla ze 145 procent na 80

Ekonomika
9. 5. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ