Státní instituce loni zadaly zakázky za 348 miliard

Ekonomika
29. 1. 2015 10:30
Přestavba fakultní nemocnice sv. Anny v Brně.
Přestavba fakultní nemocnice sv. Anny v Brně.

Státní instituce loni zadaly veřejné zakázky za 348,1 miliardy korun, což je meziročně o 38,5 procenta více. Po odečtení mimořádných tendrů Čepra za celkem 88,4 miliardy korun a společnosti Net4Gas na poskytnutí bankovního úvěru v hodnotě téměř 30 miliard korun jde o nárůst o 15,5 procenta. Vyplývá to z nejnovější analýzy společností CEEC Research zpracované na základě dat ve Věstníku veřejných zakázek.

Výrazně lépe se loni dařilo hlavně stavařům. "Nárůst objemu zakázek je zřetelný například v některých segmentech stavebnictví, které se díky tomu jako celek odrazilo ode dna a v loňském roce poprvé rostlo po předchozí pětileté krizi. Výrazný růst zakázek byl vidět například u SŽDC, která i v letošním roce plánuje další velké investice v hodnotě až 36 miliard korun. Některé stavební firmy z oboru železničního stavitelství již hlásí dokonce plné vytížení kapacit. Naopak u zakázek na silnice a dálnice situace tak optimistická stále ještě není," poznamenal ředitel analytické společnosti CEEC Research Jiří Vacek.

Problémy v silničním stavitelství potvrzuje i předseda Sdružení pro výstavbu silnic Praha Petr Čížek. "Důvodem je nejen přetrvávající nedostatečná příprava staveb, ale i pomalý průběh výběrových řízení. Naše Sdružení proto apeluje na všechny silniční investory, aby urychlili zadávací řízení tak, aby alespoň tolik potřebné opravy silniční a dálniční sítě mohly být zahájeny ihned po skončení zimy," vzkázal Čížek.

Státní správa a její organizace loni také vypsaly více nových tendrů. Celkem se loni ve věstníku objevilo 8762 soutěží za 310,7 miliardy korun. Z pohledu počtu jde o meziroční nárůst o 12,2 procenta, celková hodnota však klesla o 10,6 procenta.

Nejvíce zakázek (41 procent) vypsaly v minulém roce "ostatní" subjekty, mezi něž patří například školy, nemocnice, církevní instituce, svazy, ale také podniky jako ČEPRO, ČEPS, České dráhy, OKD a další společnosti. Jen o tři procentní body méně (38 procent) soutěží pochází od regionálních úřadů a sdružení jako jsou kraje, města či obce. Zbytek oznámení o zakázce zadávají ministerstva a další celostátní úřady, nebo státní podniky (Česká pošta, Diamo, Lesy České republiky a podobně).

Do firem se ale všechny peníze rozpočtované k utracení veřejnými institucemi (310,7 miliardy korun) nedostanou. Pětina zakázek (22 procent počtu a 18 procent objemu) vypsaných v roce 2014 už byla zrušena a dle očekávání se tento podíl ještě mírně zvýší.

Ze zakázek vypsaných v loňském roce investoři rozdělili zatím 45 procent objemu, tedy 140,4 miliardy korun. Vysoutěžená cena se u těchto zakázek oproti vypsané snížila průměrně o 11 procent. U více než třetiny (37 procent) soutěží zatím zadavatel konkrétního dodavatele nevybral. V systému tak ještě zbývá 114,1 miliardy korun.

Autor: ČTK Foto: ČTK , Sojka Libor

Další čtení

Papírnám Brno se ani loni nepodařilo dostat ze ztrátového hospodaření

Ekonomika
15. 7. 2025
Budvaru se zvýší cena v USA, čeká pokles poptávky. Ale hlavní trhy má jinde.

Americká cla zvýší cenu Budvaru v USA. Čeká se pokles poptávky

Ekonomika
15. 7. 2025

Bavlna – co ovlivňuje její ceny na burzách?

Ekonomika
15. 7. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ