Stavební spoření čekají změny. Sníží se státní podpora?

Ekonomika
31. 5. 2007 07:39
bez popisku 11266
bez popisku 11266

Ministerstvo financí zvažuje úpravy stavebního spoření. Ty by zajistily, aby peníze ze stavebního spoření byly více využity ke svému původnímu účelu, tedy k bydlení. Jednou z variant je i snížení státní podpory ke stavebnímu spoření. Dnešním Hospodářským novinám to řekl náměstek ministra financí Milan Šimáček.

"Máme připraveno sedm variant, včetně snížení státní podpory stavebního spoření," cituje deník Šimáčka.

Dalších šest návrhů, které by měly zvýšit aktivitu stavebního spoření, nechtěl Šimáček komentovat. "Je to předčasné a mohlo by to vyvolat uzavírání smluv do rezervy. Tím by se efekt změn snížil," řekl HN.

Experti ministerstva financí budou o návrzích podle něj v krátké době informovat Českou národní banku. Ta už delší dobu dává najevo, že by snížení státní podpory nebránila. Nakloněna změnám je i vládní ODS. Ministr Petr Gandalovič ještě v křesle ministra pro místní rozvoj mluvil například o tom, že dotaci by měl dostat jen ten, kdo si vezme půjčku na bydlení, uvádějí HN.

Státní podpora před třemi lety klesla ze 4500 korun ročně na nynější 3000 korun. I nadále je však státní podpora v Česku v porovnání s okolními zeměmi nadprůměrná a stát vydá ročně na příspěvky na stavební spoření až 15 miliard korun, dodává deník.

Foto: Petra Mášová

 

Autor: ČTK

Další čtení

O geotermální energii je velký zájem, ukázala konference v Litoměřicích

Ekonomika
20. 11. 2025

Téměř 70 procent firem plánuje v roce 2026 zvýšit mzdy, nejčastěji do 5 procent

Ekonomika
15. 11. 2025
ilustrační foto

Cena bitcoinu stále padá. Prolomila psychologickou hranici

Ekonomika
14. 11. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ