Hrozba stávky v nošovickém závodě automobilky Hyundai se podle odborů zvyšuje. Ani páteční vyjednávání o stávkové pohotovosti spory o přesčasy neukončilo. Odbory nejsou spokojeny s přístupem managementu. Zásadní problém vidí i v tom, že chce vedení potrestat pracovníky, kteří minulý týden spontánně stávkovali, řekl předseda odborů Hyundai Radek Kuchař. Jednání bude pokračovat zřejmě v pondělí.
Vedení firmy ve čtvrtek navrhlo zrušení přesčasů do konce roku. Odbory to přivítaly, ale vadí jim, že například nemohou svolat zaměstnance a probrat s nimi návrhy vedení. Ani po odpoledním jednání se situace nezměnila. Odboráři ze schůzky s představiteli firmy po dvou hodinách náhle odešli.
Podle Josefa Středuly, předsedy odborového svazu KOVO, pod nějž odbory v Hyundai spadají, ani po dnešním jednání nedošlo k uklidnění situace a firma nechce přistoupit na všechny požadavky odborů. Nedohodli se proto na ničem. "Firma chce stíhat zaměstnance, kteří minulý týden přerušili výrobu. Nechová se korektně. Dělá všechno pro to, aby nahlodala jednotu lidí," řekl po jednání Středula. Podle něj se tak zvyšuje hrozba vyhlášení stávky. "Nyní bych to viděl tak na 75 procent," doplnil.
ČTĚTE TAKÉ: Vedení Hyundaie se dohodlo na zrušení přesčasů
Po prvním jednání v Hyundai stávková pohotovost trvá
Mluvčí automobilky Petr Vaněk po jednání řekl, že odboráři schůzku opustili při projednávání hned prvního bodu. Situace kolem vyjednávání s odbory se ale podle něho nevyostřila. "Najednou nám oznámili, že musejí jít. Důvody odchodu nám nesdělili. Proto jsme nestihli probrat ani jeden bod. Jednání přitom probíhalo v identickém duchu jako ve středu," uvedl Vaněk. Vedení firmy bylo postupem odborů zaskočeno. "Předpokládáme, že budeme zase jednat hned v pondělí ráno," dodal Vaněk.
Podle šéfa továrních odborů nebere vedení firmy při vyjednávání vůbec ohled na pracovní podmínky lidí. "Snažili jsme se najít konsenzus, ale splnili zatím pouze to, že zrušili přesčasy. Z jejich strany je důležité splnit plán, ale z naší strany, aby zaměstnanci byli spokojeni. Momentálně se vedení nesnaží, aby zaměstnanci byli spokojeni," řekl Kuchař.
Podle něj se vedení snažilo dotlačit odboráře k tomu, aby kývli na sobotní přesčasové směny. Vedení ve středu rozhodlo o zrušení všech denních přesčasů a navrhlo, aby zaměstnanci odpracovali v prosinci jednu sobotní směnu. "S průběhem jednání jsem byl spokojen až do chvíle, než rozdali mezi lidi papíry, ať jdou v sobotu do práce," řekl Kuchař. Část lidí by podle něj byla na sobotní směnu ochotna přistoupit. Některým se však nelíbí. "Chtěli jsme o tom mluvit s lidmi, ale zaměstnavatel nám to zamítnul," uvedl Kuchař.
Firma nabídla lidem za odpracování sobotní směny 400korunový bonus, oběd a odvoz do práce zdarma. "Myslí si, že si lidi koupí nějakým čtyřstovkovým bonusem, jídlem za 25 korun a dopravou, kterou používá tak 30 procent lidí, ostatní jezdí auty, a těm nic nedají, není to podivné," prohlásil na stránkách odborů další jejich zástupce Zdeněk Ševčík.
Kuchař se dozvěděl, že chce vedení firmy potrestat lidi, kteří minulý týden na hodinu zastavili výrobu. "Viceprezident řekl, že je musí určitě potrestat z jednoho prostého důvodu, aby se už tato situace neopakovala. Samozřejmě lidi to pobouřilo ještě více, což může mít špatné následky. Nepřejeme si to, plně stojíme za těmi lidmi," řekl Kuchař s tím, že nyní proto o zrušení stávkové pohotovosti neuvažují. Vedení firmy se k údajnému potrestání nechce vyjadřovat.
Situace v automobilce se vyostřila minulý týden ve středu, kdy zhruba 400 zaměstnanců spontánně stávkovalo kvůli přesčasům. Protestovali také proti špatným platovým podmínkám a údajné šikaně. Vedení oponovalo, že přesčasy musí zaměstnanci dělat kvůli splnění požadavků na dodávky aut.
Nošovická automobilka Hyundai nyní zaměstnává dva tisíce lidí. Sériovou výrobu firma rozjela loni v listopadu. Do letošního září vyrobila zhruba 80 tisíc vozů, její současná výrobní kapacita je 200 tisíc automobilů ročně.
Foto: Profimedia.cz