Strach z nezaměstnanosti <span>srazil listopadové tržby</span>

Ekonomika
13. 1. 2010 10:30
Listopadovým tržbám nepomohlo ani zahájení vánočních prodejů.
Listopadovým tržbám nepomohlo ani zahájení vánočních prodejů.

Listopadovým tržbám nepomohlo ani zahájení vánočních prodejů.Výsledky obchodů za loňský listopad jsou podle ekonomů zklamáním. Pokračovaly v propadu, prodalo se o 4,9 procenta méně zboží než ve stejném období minulého roku, kdy už v České republice řádila finanční krize.

Pokles se proti říjnu dokonce prohloubil, protože o měsíc dříve se tržby propadly meziročně o 4,7 procenta. "Výsledek za listopad je bezesporu zklamáním, neboť se srovnával už s krizí poznamenanými tržbami v listopadu 2008," upozorňuje hlavní ekonom UniCredit Bank Pavel Sobíšek. Tak špatný výsledek neočekával ani největší pesimista na trhu.

Na nízkém spotřebitelském apetitu tuzemských domácností se podepsala rostoucí nezaměstnanost, v prosinci bylo nezaměstnaných téměř 540 tisíc lidí. Kvůli obavám z dalšího vývoje lidé šetřili, což se podepisuje na propadu tržeb. "Nejvíce je to patrné v prodeji méně zbytného zboží s vysokou citlivostí na příjmy domácností. Prodeje automobilů meziročně klesly o jedenáct procent, tržby z prodeje elektroniky, nábytku a dalšího vybavení domácností se snížily o 6,7 procenta," dodává ekonom David Marek z Patria Finance.

Naopak se daří obchodům s potravinami, kde se utratilo o zhruba jedno procento více než před rokem. Vyšší tržby hlásí také lékárny a drogerie. Jde o oblasti, které jsou nejméně citlivé na recesi.

ČTĚTE TAKÉ: Většina Čechů bude kvůli krizi slavit silvestra doma

Za celý loňský rok odhadují experti propad tržeb nejméně o čtyři procenta. Spotřebitelé navíc zůstanou opatrní i v příštích měsících.  "Obchody se budou potýkat se slabou poptávkou po většinu letošního roku," říká Marek s tím, že zlepšení čeká až na konci roku.

Podle údajů zveřejněných Eurostatem se v listopadu sezonně očištěné tržby v obchodech v zemích Evropské unie snížily meziročně o 2,1 procenta. Nejvíce se tržby snížily v Lotyšsku (o 30,2 procenta), v Litvě (o 27,8 procenta) a v Estonsku (o 21,2 procenta), které mají obrovské problémy. Jejich předchozí rychlý růst byl tažen obrovskými úvěry a ty je nyní stahují ke dnu. Domácnosti i vlády musejí v těchto zemích tvrdě šetřit.  

Nejrychleji rostly příjmy obchodníků v Polsku (o 4,6 procenta) a v Belgii (o 3,7 procenta), beze změny zůstaly ve Finsku.

Foto: Karel Šanda

Autor: - gal -

Další čtení

Cena bitcoinu se vrátila nad hranici 100.000 dolarů

Ekonomika
8. 5. 2025

Pohonné hmoty v Česku zůstávají nejnižší za několik let, ceny dál klesly

Ekonomika
8. 5. 2025

ČNB snížila úrokovou sazbu. Prostor pro další pokles je omezený

Ekonomika
7. 5. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ