Návrh omezující maximální výši nejvyšší roční procentní sazby nákladů u spotřebitelských úvěrů, takzvané RPSN, neomezí lichvu, naopak poškodí samotné spotřebitele. Uvedli to zástupci Platformy pro odpovědné finance, která sdružuje banky, úvěrové společnosti, organizaci Člověk v tísni či Úřad vládního zmocněnce pro lidská práva. Proti lichvě by prý měl stát bojovat zpřísněním dozoru nad poskytovateli úvěrů a přísnými postihy subjektů, které pravidla porušují.
Sněmovna podpořila v polovině února v úvodním kole návrh hnutí Úsvit na omezení lichvy, která se podle hnutí stala byznysem s lidskou chudobou. Poslanci hnutí chtějí v novele zákona o spotřebitelském úvěru stanovit nejvyšší roční procentní sazbu nákladů u těchto úvěrů, takzvanou RPSN. Ve výborech se bude předloha pravděpodobně měnit. Pravice ji kritizovala, s návrhem na zamítnutí ani návrhem na vrácení normy autorům k dopracování však neuspěla.
"Novela zákona nejenže by ničemu neprospěla, naopak by uškodila chudším skupinám obyvatel," uvedl Daniel Hůle, který se v organizaci Člověk v tísni dlouhodobě zabývá problematikou oddlužení. Regulace RPSN by podle něj sociálně slabší občany prakticky vytlačila z legálního úvěrového trhu, protože by nesplnili podmínky pro poskytnutí úvěru s nižší sazbou. "Stali by se tak snadnou kořistí lichvářů na nelegálním úvěrovém trhu," podotkl.
Podle zástupce finančního arbitra Lukáše Vacka je úprava spotřebitelského úvěru v zákoně o spotřebitelském úvěru v kombinaci s novým občanským zákoníkem dostatečná a zaručuje vysokou ochranu spotřebitele. "Jako nedostatečná se však jeví úprava podmínek pro zahájení podnikání v této oblasti," podotkl.
Poskytovatelem či zprostředkovatelem spotřebitelského úvěru může v Česku podle něj být prakticky kdokoliv, kdo splní nepříliš přísné podmínky upravující tuto vázanou živnost. "Současný počet více než padesáti tisíc takových subjektů pak neumožňuje efektivní výkon dohledu," řekl. Pozornost by proto měla podle něj být soustředěna především tímto směrem a vést k omezení počtu subjektů na trhu.
Slabinou návrhu Úsvitu je podle generálního tajemníka České leasingové a finanční asociace Jiřího Pulze skutečnost, že nestojí na seriózní analýze a není doprovázen hodnocením dopadů. "Zároveň je v rozporu s míněním seriózních poskytovatelů úvěrů, profesních sdružení, ale i neziskových sdružení, která o ochranu spotřebitelů dlouhodobě usilují," řekl.
Úsvit navrhuje, aby u úvěrů do 15 tisíc korun představovala maximální RPSN nejvýše dvacetinásobek lombardní sazby platné k 1. lednu daného roku a směla by se pohybovat pouze mezi 25 a 100 procenty. U úvěrů nad 15 tisíc korun by směla RPSN činit podle předlohy nejvýše patnáctinásobek lombardní sazby a směla by se pohybovat pouze mezi 20 a 80 procenty.
Lombardní sazba České národní banky nyní je 0,25 procenta. Jde o procentuální sazbu, za kterou si obchodní banky mohou půjčit u centrální banky peníze oproti zástavě cenných papírů.