Suvenýry z dovolené? Ne všechny jsou legální!

Ekonomika
1. 7. 2016 06:00
Lidé by si měli dávat pozor na to, jaké suvenýry si z dovolených dovážejí. Upomínkové předměty zejména z exotických zemí podléhají dovoznímu povolení (ilustrační foto).
Lidé by si měli dávat pozor na to, jaké suvenýry si z dovolených dovážejí. Upomínkové předměty zejména z exotických zemí podléhají dovoznímu povolení (ilustrační foto).

Lidé, kteří si chtějí dovézt ze zahraniční dovolené suvenýr, by si předem měli zjistit, co se z jednotlivých zemí smí a nesmí vyvážet. Například za nezákonný vývoz chráněné rostliny nebo živočicha, případně výrobků z nich, hrozí vysoká pokuta, v některých případech i vězení. Seznam rizikových suvenýrů zveřejnila na svém webu Česká inspekce životního prostředí.

Podle Úmluvy o mezinárodním obchodu s ohroženými druhy volně žijících živočichů a rostlin je ve světě chráněno přes 33 tisíc druhů. V řadě zemí je porušení této úmluvy přísně postihováno, mnohdy za to hrozí i několikaleté vězení. V Česku jsou lidem nezákonně dovezené exempláře po příletu zabaveny a je jim uložena pokuta až po 1,5 milionu korun. "V některých případech může být dovoz posuzován i jako trestný čin," uvedl ředitel inspekce Erik Geuss.

Připomněl, že k dovozu živočišného nebo rostlinného druhu chráněného podle CITES je třeba vývozní povolení ze země a současně dovozní povolení České republiky. Bez těchto dokladů je dovoz nelegální.

Podle vedoucí oddělení CITES z inspekce Pavly Říhové jsou nejčastějšími nelegálně dováženými suvenýry z dovolené tvrdé korály, které turisté nasbírají na pláži, aniž tuší, že je to chráněný druh. Uvedla ale i další příklady nelegálních suvenýrů. Ze Středomoří jsou to třeba suchozemské želvy, z Ruska a USA kožešiny kočkovitých šelem, vlků a medvědů, případně kaviár z jesetera, výrobky z krokodýlí kůže nebo peří divokých ptáků. Častými australskými suvenýry jsou mušle chráněné zévy a typickým upomínkovým předmětem z jihovýchodní Asie je chráněná kobra naložená v alkoholu, doplnila inspekce, která kontroluje dodržování úmluvy CITES spolu s celníky.

Inspektoři životního prostředí loni provedli podle zákona o obchodování s ohroženými druhy rostlin a živočichů přes 500 kontrol a uložili pokuty za více než 350 tisíc korun. Přes 1350 ohrožených živočichů a rostlin a zhruba 1000 výrobků z nich zabavili. Geuss už dříve uvedl, že výchova turistů ohledně zákona o CITES se daří, přibývá ale případů organizované trestné činnosti.

Autor: ČTK Foto: ČTK

Další čtení

ilustrační foto

Cestování je hit. Do patnácti let se ztrojnásobí, říká průzkum

Ekonomika
2. 7. 2025

Koruna se po čtyřech letech dostala pod 21 Kč/USD, posiluje i k euru

Ekonomika
1. 7. 2025

Státní rozpočet měl v pololetí schodek 152,4 mld. Kč, nejnižší od pandemie

Ekonomika
1. 7. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ