Šance na úspěch často stojí za světově znějícími názvy tuzemských firem. Snáze získají miliony dolarů od investorů či přízeň zákazníků. I těch v Česku. Dnes si na českém původu zakládají, ale pro globální byznys by jim "ř" nepomohlo.
Tuzemský výrobce outdoorového oblečení Křovák expanduje v Americe. Že je to absurdní? Když se ale místo českého překladu použije opravdový název firmy Bushman, hned to dává větší smysl. Co by se společnosti s "ř" v názvu jen tak nepovedlo, je rázem skutečností.
Bushman dosud v Americe prodával přes internet díky pomoci newyorského inkubátoru MeoHub, nedávno se ale odstěhoval do vlastního centra ve městě Cincinnati.
"Cincinnati je vstupní brána do outdoor oblastí v rámci USA. Do konce roku tam chceme otevřít první velký vzorový obchod Bushman," říká zakladatel a spolumajitel značky Jindřich Melichar.
A není to jediný úspěch české značky v zahraničí. I světová média nedávno zaujala akvizice "nizozemského" výrobce bezpečnostního software AVG Technologies za 1,3 milionu dolarů (skoro 32 miliard korun) konkurenční společností Avast Software. Obě firmy, jejichž antiviry jsou celosvětově na 400 milionech zařízení, jsou přitom původně české. Zatímco Avast (AntiVirus Advanced SeT) stále sídlí v Praze, dnes amsterodamské AVG (Anti-Virus Guard) se "narodilo" v Brně.
U technologických firem, zvlášť pokud je jejich působištěm internet, se světově znějící název tak nějak čeká. Český trh by je neuživil. Českým podnikatelem Romanem Staňkem založená firma GoodData by asi pod jménem "SprávnéÚdaje" přes sto milionů dolarů (2,5 miliardy korun) od investorů nezískala. Cize znějící názvy ale pomáhají firmám i z jiných oborů.
Světová móda
Móda přebírá světové trendy podobně jako technologie. Když značky chtějí uspět, už svým názvem odkazují na atmosféru a image, kterou by jejich oblečení mělo vyvolávat. Již zmíněný Bushman se zaměřil na ty dobrodružnější z nás. Své jméno ale překládá podle významu z australské angličtiny jako "člověka utíkajícího před civilizací".
"Název nám určitě pomáhá. Vzhledem k tomu, že máme značku chráněnou téměř po celém světě, musíme dost často vysvětlovat, jak je možné, že to nenapadlo někoho dříve třeba v Austrálii nebo USA," tvrdí Jindřich Melichar. "Vždy říkáme, že Češi mají větší fantazii. Z historie musí."
* Jaké další tuzemské značky mají světové názvy?
* Proč se Siko jmenuje Siko?
* Jak se společnostem daří?
ODPOVĚDI NA TYTO A DALŠÍ OTÁZKY NAJDETE V NOVÉM VYDÁNÍ ČASOPISU TÝDEN, KTERÉ VYCHÁZÍ V PONDĚLÍ 1. SRPNA.