Hospodářská krize ovlivnila i letní dětské tábory. Na rozdíl od většiny ostatních odvětví je však zasáhla pozitivně. Za letošní červenec se táborů zúčastnilo téměř tolik dětí co za celé loňské prázdniny. Vyplývá to z údajů Ministerstva zdravotnictví České republiky.
Během loňského července a srpna vyjelo na tábor 190 762 českých dětí. Jen za letošní červenec jich přitom bylo 178 706. Počet táborníků v srpnu sice klesnout může, k horšímu výsledku než v minulém roce by však byl třeba více než devadesátiprocentní propad. Tato situace je podle pořadatelů táborů zcela nepravděpodobná.
Hlavním důvodem, proč získávají tábory na významu, je jejich finanční dostupnost a stále větší rozmanitost. "Znám konkrétní případy rodin, které nemohou jet na společnou dovolenou, tak zajistily alespoň tábor pro dítě," řekla pro online deník TÝDEN.cz Hana Havlingerová z cestovní kanceláře Topinka, která organizuje jedenáct táborů a hlásí nárůst.
Hrám na schovávanou odzvonilo
Tábor přestává být pobytem, který tvoří rutina "rozcvička, výlet do lesa a táborák". Rozmáhají se specializované pobyty, například paintballový, airsoftový, jazykový nebo počítačový, stále častěji děti "táboří" u moře. "Velké organizace, které nabízejí klasický a nezměněný program, se s odlivem potýkat mohou," připustil Jiří Špaček z neziskové organizace STAN.
Významnou roli podle něj hraje, zda tábor vybírá dítě a nebo rodič. "Rodič se orientuje podle ceny, dítě chce hlavně zajímavou náplň. Pokud vybírá dítě, vyjde rodič dítěti zpravidla vstříc," řekl pro on-line deník TÝDEN.cz. Podle Havlingerové je velký zájem především o tábory stylizované podle military akcí nebo podle známých dětských knih.
ČTĚTE TAKÉ: Tábory nabízejí zdarma pobyty "povodňovým dětem"
Velkým počtem zájemců se může chlubit i cestovní kancelář Sindibád, kde je většina turnusů vyprodaná. Podle jejího zástupce Vladimíra Šaška recese na tento vývoj vliv neměla. "Počet dětí vzrostl o stejné procento jako předchozí léta," řekl pro on-line deník TÝDEN.cz.
Tradice je silnější než krize
V mnoha případech se počet zájemců nezměnil. Jedná se například o organizace Pionýr a Junák - svaz skautů a skautek ČR, které organizují tábory především pro své členy. "Zájem o tábory vnímám jako kontinuální. Může to být tím, že je to v České republice tradiční způsob trávení volného času," řekl Martin Bělohlávek z občanského sdružení Pionýr.
ČTĚTE TAKÉ: Děti by měly jíst pravidelně i o prázdninách
Změnu nevnímá ani Radoslav Kraus z Agentury 7. Ta pořádá specializované taneční a paintballové tábory. Z celkových šesti turnusů je vyprodán pouze jeden, srpnové termíny mají ještě polovinu míst volných. "Počet účastníků je ale víceméně stejný jako loni. Volná místa se navíc mohou zaplnit, často přijímáme přihlášky až den před odjezdem," řekl pro on-line deník TÝDEN.cz.
S nižším zájmem se potýká například C.K.Agentura ESO, která pořáda tábory v České republice, Chorvatsku a Itálii. "Dětí máme méně, v nejmladší kategorii do osmi let jsme však zaznamenali nárůst," uvedla Hana Svrčková. Kvůli malému počtu účastníků musel jeden tábor zrušit i Dům dětí a mládeže Větrník v Liberci, u zbylých turnusů byl však pokles nepatrný.
Foto: Tereza Holanová, Petra Mášová