Není možné, aby se některé benzinky, jako je například Tank Ono, dostaly na ceny o dvě až tři koruny levnější než ostatní. V rozhovoru pro časopis TÝDEN to prohlásil generální ředitel státní společnosti ČeproJiří Borovec, který upozorňuje, že se firmy vyhýbají placení daně z přidané hodnoty. Tank Ono to popírá.
Společnost Tank Ono, která provozuje devětadvacet čerpacích pump hlavně v Čechách, argumentuje tím, že na rozdíl od ostatních benzinek má dlouhodobě velmi nízké marže.
"Odpovím konkrétně. Dnešní nákupní ceny pohonných hmot - cena včetně daně z přidané hodnoty a dopravy k čerpací stanici - byly dnes u motorové nafty 33,10 Kč za litr a u naturalu 95 34,10 Kč za litr," říká ekonomický ředitel společnosti Tank Ono Jiří Ondra.
Prodejní ceny společnosti jsou stejné na všech benzinkách. Dnes stála motorová nafta 33,90 Kč/litr a Natural 95 34,90 Kč/litr. "To znamená obchodní marži 0,80 na jeden litr," shrnuje Ondra.
Nekalosti velkých benzinek
Pokud ostatní benzinky prodávají o dvě či tři koruny dráž, musejí mít vyšší marži, od níž se odvíjí zisk. "A mimo jiné, když se podíváte třeba do Teplic, Mělníka nebo do Tábora, tak tam mají všechny velké řetezce Shell, Benzina, OMV už asi měsíc stejné ceny jako naše. Oni také dělají nekalosti?" říká Jiří Ondra.
Část rozhovoru s generálním ředitelem Čepro Jiřím Borovcem (vyšel v TÝDNU 7. května 2012)
Mluvili jsme o tom, že spotřeba benzínu bude dál klesat, v Česku je navíc čerpacích stanic na jeden automobil mnohem více než v sousedním Německu. Může vydržet tolik pump?
V Česku je jedna čerpací stanice na 1400 aut, v Německu asi na 2100 aut a ve Velké Británii na 4100 aut. Tady je skutečně "přečerpačkováno". Problémem českého palivářského trhu jsou ale hlavně daňové úniky. Od dob lehkých topných olejů se branže naučila vymýšlet kličky, na kterých se různí hráči obohacují. Móda posledních let je krádež daně z přidané hodnoty (DPH). Výsledkem je, že se na trhu objevují pohonné hmoty o dvě až tři koruny levnější, než je hmota zdaněná. Některým obchodním řetězcům, které by už dávno odumřely, to vlilo novou krev do žil. Pokládá to slušné firmy. Když přijedete k pumpě, u níž stojí hrozen kamionů, je asi jasné, proč tam stojí. Hned vidíte, že cena je dvě až tři koruny pod cenou tzv. slušné firmy.
Takové ceny nabízí například nízkonákladová síť Tank Ono...
Nízkonákladová se dá říct o letecké společnosti. U paliva to ale není technicky možné. Úspora při nákupu velkého množství je také nesmyslný argument. Ty firmy se nemohou dostat na ceny o dvě až tři koruny levnější, než jsou na jiných benzinkách. To bylo mnohokrát zdokumentováno.
Proč tedy ještě fungují?
Je třeba se zeptat těch, kdo podobné čerpací stanice provozují. Anebo těch, kdo nad nimi dozorují. Nebudu jmenovat konkrétní řetězce, ale odhadovaný únik na DPH je kolem deseti miliard korun ročně. V poslední době se dokonce zvýšil dovoz ze zahraničí a krade se na DPH při dovozu.