Teplé počasí pomohlo průmyslové výrobě, statistiky překvapily

Ekonomika
7. 8. 2018 06:00
Ilustrační foto.
Ilustrační foto.

Tuzemská průmyslová výroba v červnu příjemně překvapila, k jejímu vyššímu růstu přispělo teplé počasí, shodli se analytici. Produkce podle nich ale již naráží na strop své kapacity, chybí hlavně kvalifikovaná pracovní síla. Průmyslová výroba v Česku v červnu zrychlila meziroční růst z květnových 1,4 procenta na 3,4 procenta.

"Tuzemská průmyslová výroba v červnu pozitivně překvapila, když meziroční růst výrazně překonal tržní očekávání, jež se pohybovala okolo 1,5 procenta," uvedl analytik Generali Investments Radomír Jáč. Po očištění o vliv počtu pracovních dní činil meziroční růst průmyslové výroby za červen 6,9 procenta - jde o nejsilnější růst v letošním roce, dodal.

Analytik Komerční banky Viktor Zeisel upozornil na to, že nejvíce se na růstu průmyslu podepsala výroba a rozvod elektřiny, plynu, tepla a klimatizovaného vzduchu. Teplejší červnové počasí tak podle něj rozjelo klimatizace dříve, než je tomu jindy obvyklé. Vzhledem k současnému vývoji teplot bude tato položka podporovat průmysl i v prázdninových měsících, podotkl.

I když červnová čísla z průmyslu potěšila, situace českého průmyslu není jednoduchá, upozornil analytik společnosti Deloitte Václav Franče. Pohybuje se podle něj na hranici svých produkčních kapacit a musí se potýkat s nedostatkem pracovní síly, která kvůli tomu prudce zdražuje.

Průmysl si může udržet pozici lídra ekonomiky i ve druhé polovině roku, která nejspíše bude o něco slabší než ta první, odhadl analytik ČSOB Petr Dufek. Nicméně ve srovnání se západní částí EU půjde stále o dobrá čísla. Hlavním problémem nebude nadále poptávka, ale soustavně se stupňující nedostatek kvalifikovaných i nekvalifikovaných zaměstnanců, poznamenal.

Největší výzvou pro průmysl zůstává udržení konkurenceschopnosti v prostředí nejrychleji rostoucích reálných mezd od roku 2003 a pokračujícího nedostatku zaměstnanců, uvedl analytik Raiffeisenbank František Táborský. Rizikovým faktorem bude i slábnoucí poptávka ze zahraničí a růst domácích úrokových sazeb, který se projeví ve vyšších úvěrových nákladech. V kombinaci s meziročně silnější korunou se tak snižuje prostor pro firmy s nižší přidanou hodnotou, jež doposud přežívaly díky uvolněné měnové politice ČNB v podobě kurzového závazku a nulových úrokových sazeb, uzavřel.

Autor: ČTK Foto: , pixabay.com/Life-Of-Pix

Další čtení

Inflace v Turecku v červnu zvolnila na 35,1 procenta, zůstává nejvyšší v Evropě

Ekonomika
4. 7. 2025

Majetkový úřad prodal bývalé sídlo ÚSTR v Praze na Žižkově za 387 milionů korun

Ekonomika
3. 7. 2025
ilustrační foto

Cestování je hit. Do patnácti let se ztrojnásobí, říká průzkum

Ekonomika
2. 7. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ