Textilákům a obuvníkům chybí lidé. Zajistí si studenty díky dohodě

Ekonomika
23. 8. 2015 17:50
Textilní a obuvnické továrny se potýkají s nedostatkem kvalifikovaných dělníků (ilustrační foto).
Textilní a obuvnické továrny se potýkají s nedostatkem kvalifikovaných dělníků (ilustrační foto).

Zaměstnavatelé a podnikatelé z textilního, oděvního, kožedělného a obuvnického průmyslu podepsali sektorovou dohodu se státem, která by měla do budoucna zajistit vzdělávání studentů, kteří získají kvalifikaci pro práci v těchto oborech. Již několik let firmy obtížně shánějí zaměstnance a současní postupně odcházejí do důchodu či je to čeká, řekla tajemnice České obuvnické a kožedělné asociace Vlasta Mayerová.

Dohodu podepsala čtyři ministerstva a Úřad práce ČR. Politici na celostátní i krajské úrovni mají spolupracovat s oborovými asociacemi na tom, aby se obory staly pro studenty znovu atraktivní. "Chceme dělat postupné kroky k tomu, abychom znovu nalákali mladé, aby šli studovat tyto technické obory, nyní o ně není prakticky zájem. Firmy mají zakázky a daří se jim. Mohou i rozšiřovat výrobu, ale chybí jim kvalitní zaměstnanci a stávající postupně stárnou. Kdyby to takto pokračovalo, mohou za několik let zavřít a v krajním případě obory u nás zaniknou," uvedla Mayerová.

Textiláci a obuvníci chtějí částečně kopírovat strojaře, kteří se také zaměřili na nábory na školách, zviditelňují obor a snaží se zlepšit jeho prestiž. "Je potřeba získávat studenty na denní studium. Snažíme se o to, aby se nerušily odborné školy," doplnila Mayerová. Zopakovala také, že mezi nezaměstnanými je potenciál mizivý. "Ani se jim moc pracovat nechce. Zároveň práce například v obuvnictví vyžaduje zručnost a schopnost přemýšlet," uvedla.

Uskutečňování sektorové dohody je podle ní dlouhodobou záležitostí. "Pokud se nám podaří získat mladé, na trh práce půjdou nejdříve za pět let. Firmám zatím nezbývá než spolupracovat s úřady práce na rekvalifikacích a zaměstnance aktivně vyhledávat," řekla Mayerová. Problémem oborů však může být i průměrná mzda. Zatímco v prvním pololetí se například v textilním průmyslu pohybovala okolo 20 700 korun, v oděvním byla o 6000 korun nižší.

Autor: ČTK Foto: ČTK , Galgonek Vladislav

Další čtení

Inflace v Turecku v červnu zvolnila na 35,1 procenta, zůstává nejvyšší v Evropě

Ekonomika
4. 7. 2025

Majetkový úřad prodal bývalé sídlo ÚSTR v Praze na Žižkově za 387 milionů korun

Ekonomika
3. 7. 2025
ilustrační foto

Cestování je hit. Do patnácti let se ztrojnásobí, říká průzkum

Ekonomika
2. 7. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ