Uhlí se v severních Čechách v dohledné době nebude těžit za takzvanými ekologickými územními limity. Premiér Mirek Topolánek ujistil zástupce pěti obcí, kterých se dolování hnědého uhlí dotýká, že jeho vláda limity neprolomí.
Dokonce se na schůzce mluvilo o tom, že stát by mohl část zásob třeba i odepsat. Topolánek poté novinářům řekl, že se vláda musí vrátit k debatě o jádru.
Přitom něco podobného o odpisu zásob uhlí padlo vůbec poprvé. "Celkový dojem z jednání je dost dobrý," pochvaloval si Vladimír Buřt z Horního Jiřetína. Premiér Topolánek ale na druhou stranu řekl, že v debatě o těžbě uhlí se bude pokračovat, a to i s těžaři. Spotřeba energie v Česku roste a do budoucna se budou hledat další zdroje. Je zřejmé, že stamiliony tun uhlí, které jsou na severu Čech, bude těžké pominout. "Budeme dále vyrábět z uhlí," řekl Topolánek na to, odkud budeme získávat elektřinu.
Rozhodnutí, zda uhlí vydolovat, anebo hledat jiné možnosti, by mělo podle Topolánka padnout v nejbližších letech. Už teď si chce nechat zpracovat nejrůznější podklady, jak se bude vyvíjet energetická politika země. Vedle dostatku zdrojů se musí vyřešit také bezpečnost dodávek, protože třeba na východě Evropy bude elektřiny dostatek, ale otázka je, zda na ní může být Česko závislé.
Limity bude vláda držet. Jak dlouho?
Premiér si dal schůzku se zástupci obcí, které ohrožuje těžba uhlí v Mostě, na hradě Hněvín. Místo bylo zvoleno příhodně, odsud je dobře vidět, jak povrchová těžba zasahuje do krajiny. Uhlí pod Horním Jiřetínem a Černicí patří Mostecké uhelné, kterou ovládá skupina Czech Coal.
Odhadem 750 milionům tun ale obyvatelé těchto obcí nechtějí ustoupit. Mostecká uhelná dokonce prozatím boj o přístup k zásobám vzdala. V červnu oznámila, že vlastní pokusy o prolomení limitů, tedy stoprocentně vykoupit pozemky, končí, protože chybí jasné stanovisko státu. Trochu jinak jsou na tom Severočeské doly. Ty mají asi 120 milionů tun uhlí v okolí obcí Lom, Braňany a Mariánské Radčice. Například ministr průmyslu a obchodu Martin Říman by se prolomení limitů na tomhle území nebránil. "Je to ošklivá zarostlá krajina. Kdyby se tu těžilo a časem se území rekultivovalo, mohlo by to krajině spíše prospět," řekl.
Ostatně i z Topolánkových slov lze vyčíst, že další uhlí bude potřeba. Limity podporují zelení, kteří jejich dodržení prosadili i do vládního prohlášení. Blokují také další rozšiřování Temelína.
Foto: Lucie Pařízková