Trabanty, jatka i botky. Český crowdfunding získává na oblíbenosti

Ekonomika
31. 8. 2015 06:15
Zájem lidí o projekt DVTV.
Zájem lidí o projekt DVTV.

Crowdfunding, tedy financování projektů mnoha dárci, se stává čím dál víc populárním i v Česku. Aktivní crowdfundingové weby se sice dají spočítat na jedné ruce, ale dva největší z nich už pomohly stovkám projektů a dohromady vybraly přes 55 milionů korun. Kromě malých projektů už mají navíc oba portály za sebou i milionové sbírky.

Zájem lidí o projekt DVTV.Portálem, který v Česku vybral nejvíc peněz, je Hithit, projekty přes něj získaly více než 35 milionů. Jeho největší konkurent je Startovač, jenž vybral okolo 20 milionů, drží však první místo v nejúspěšnější kampani. Projekt Trabantem napříč Tichomořím získal začátkem letošního roku 2 814 415 korun - a to díky podpoře 3860 přispěvovatelů. Pro autory to muselo být velice příjemné překvapení, jelikož původně usilovali o 500 tisíc. Dostali se tedy na 563 procent požadované částky, což je prozatím český rekord.

Na miliony dosáhl na Startovači také projekt DVTV Extra, který získal 2 174 374 korun aZájem lidí o projekt Trabantem napříč tichomořím. přispělo na něj 2413 fanoušků novinářů Martina Veselovského a Daniely Drtinové. I na Hithitu jsou dva milionové projekty. Nakopni jatka získalo 2 421 090 a United Island 2014 i v Kinského zahradě 1 735 216 korun.

Z neukončených sbírek vzbuzuje velkou pozornost projekt s názvem Skinners - botky do kapsy. Už po patnácti dnech, tedy třetině času určené na sbírku, získal projekt dvojnásobek cílové částky. Nyní jim zbývá posledních pár dní, na jejich účtu však přibude přes 450 tisíc, což je více než pětinásobek žádané částky (90 tisíc korun).

"Rozhodně jsme to nečekali, cílovou částku jsme při přípravě kampaně stanovovali tak, aby se po odečtení provize portálu, bankovních poplatků a zdanění zafinancovala jen výroba forem nutných pro spuštění sériové výroby," sdělil on-line deníku TÝDEN.CZ Petr Procházka, autor projektu Skinners Které dny přispívali lidé na populární pořad Veselovského a Drtinové nejvíce?a dodává: "Nechtěli jsme přestřelit, protože český trh bývá vůči novinkám považován ve srovnání se západními zeměmi za skeptičtější."

Velký úspěch Skinners si Procházka vysvětluje rostoucí oblíbeností chůze na boso. "Četné studie navíc dokládají její prospěšnost na lidské zdraví a pohybový aparát. My ji de facto vylepšujeme jen o základní ochranné prvky obuvi," vysvětluje Procházka. Peníze nad rámec původního cíle chce firma použít na výdaje za marketing, výrobu dalších modelů a jejich uvedení na trh doma i v zahraničí.

Neúspěšné projekty? Tvůrci přecení své síly

Ne všichni však vždy slaví úspěch. Poměr mezi úspěšnými a neúspěšnými projekty je na Startovači 58 procent, na Hithitu 43 procent. Spoluzakladatel Hithitu a bývalý novinář Pavel Eichler vidí u většiny neúspěšných projektů stejný problém: "Tvůrci přecení své síly a po pár dnech ztratí motivaci i energii. Řada z nich si naivně myslí, že crowdfunding je samospásný. Někdy to vypadá, že se zaregistrují a čekají, že zahřmí, zablýská, zatáhne se nebe a z něj začnou padat peníze."

Eichler také zdůrazňuje, že pro úspěch je důležité udělat si průzkum trhu a analýzu budoucích klientů. "Výhodu mají samozřejmě tvůrci, kteří mají kolem sebe silný kmen fanoušků. Bez šance však nejsou ani začínající kapely. U nich je však ještě důležitější příběh, autentičnost a kvalita," řekl spoluzakladatel Hithitu.

Na Startovači se podle mluvčího Martina Bryknera daří nejvíce knihám, zejména komiksům, které mají stoprocentní úspěšnost. "Velmi dobře si vedou i hudebníci, deskové hry a film. Pokud je však projekt dobře připravený a odkomunikovaný, má šanci cokoliv," dodal Brykner.

Vzorem pro české servery může být například jeden z největších crowdfundingových portálů na světě Kickstarter. Který jen za minulý rok vybral přes půl miliardy dolarů (asi 12,11 miliardy korun), což je víc zhruba tisíc dolarů (asi 24 200) každou minutu.

Kdy lidé přispívali na nejúspěšnější projekt nejvíce?

Autor: Jan MůčkaFoto: ČTK

Další čtení

Inflace v Turecku v červnu zvolnila na 35,1 procenta, zůstává nejvyšší v Evropě

Ekonomika
4. 7. 2025

Majetkový úřad prodal bývalé sídlo ÚSTR v Praze na Žižkově za 387 milionů korun

Ekonomika
3. 7. 2025
ilustrační foto

Cestování je hit. Do patnácti let se ztrojnásobí, říká průzkum

Ekonomika
2. 7. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ