Triole se daří zvyšovat tržby, spodní prádlo šije skoro sto let

Ekonomika
13. 5. 2018 19:24
Ilustrační foto.
Ilustrační foto.

Spodní prádlo za posledních sto let významně proměnilo svou podobu. Roli při jeho vývoji sehrála první světová válka, film a vynález lycry. U zásadních milníků stála severočeská firma Triola, která letos slaví 99 let. Asijské konkurence se neobává, v Číně totiž neumí ušít prádlo pro kypré ženy. I proto se společnosti daří, zvyšuje tržby a plánuje otvírat další firemní prodejny. Řekla to mluvčí hornojiřetínského podniku a lifestylová specialista Lýdie Malchárková.

Zásadní pro vznik dnešní podoby prádla byl podle Malchárkové vstup USA do první světové války. "Americká vláda tehdy vyzvala ženy, aby nekupovaly korzety vyztužené železnými dráty. Okamžitě se tak ušetřilo 28 tisíc tun železa, které bylo přetaveno na chybějící zbraně k vojenským ofenzívám," uvedla.

Američanky a později Evropanky si záhy uvědomily, že se bez korzetu, který je fyzicky i společensky spoutával několik staletí, snadno obejdou. "První světová válka znamenala konec všem starým pořádkům, rozpadaly se říše, tradice, změnila se společnost. Ženy se svými padlými muži pohřbily i korzet a šněrovačku," popsala.

Plavky, podprsenku a krátké kalhoty zpopularizoval posléze film, posledním revolučním impulsem ve vývoji bylo zavedení elastického vlákna lycra do textilního průmyslu. "Tento zázrak uvedl koncern Du Pont v roce 1959. Do Čech se dostal v 60. letech a prvně jej začala používat Triola," uvedla Malchárková.

Triolu založili v roce 1919 tři muži jako podnik vyrábějící veškeré prádlo. "V roce 1938 to byla opravdu moderní firma se 300 zaměstnanci, řízena v baťovském duchu. Pak přišlo v únoru 1948 znárodnění," uvedla Malchárková.

V současnosti firma vyrábí hlavně dámské spodní prádlo a plavky, má síť prodejen v ČR a na Slovensku a stylistky, které radí ženám, jak vybrat prádlo i jak se o něj starat. Stejně jako před sto lety má i dnes při výrobě podprsenek významný podíl ruční práce. "Hlavně u těch větších velikostí, kterými je Triola proslulá," poznamenala Malchárková. Právě díky specializaci na kypré ženské tvary a sázce na kvalitu firma odolala asijské konkurenci.

Loni Triola prodala 240 tisíc kusů prádla a plavek, tržby společnosti za rok 2017 meziročně vrostly o 14 procent na 118 milionů korun. "Máme 14 firemních prodejen, prodáváme na e-shopu u nás, na Slovensku, v Maďarsku i Německu," uvedl ředitel Petr Kala. Palčivým místem v Triole, která se ještě před nedávnem obávala rozšíření limitů těžby uhlí na Mostecku, zůstává podobně jako v jiných podnicích nedostatek pracovníků.

Autor: ČTK Foto: ČTK , Zavoral Libor

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ