Bez letáku ani ránu
Tržby hypermarketů: víc než polovina připadá na akce
05.02.2014 17:30
Slevové akce se v loňském roce podílely na celkových tržbách obchodních řetězců v Česku již téměř 50 procenty. V důsledku vysokého podílu slev naopak obchodní řetězce v tuzemsku zaostávají v prodejích zboží pod svými privátními značkami.
"Jedním z klíčových důvodů této situace v ČR je vysoká promoční aktivita značkových výrobců, která je naopak oproti západní Evropě nadprůměrná," poznamenal David Vacl ze společnosti Nielsen. Nejaktivnější jsou v nabízení slev hypermarkety, u nichž již zlevněné zboží překonalo hranici 50 procent.
"Zákazníci tak mají možnost téměř nepřetržitě nakupovat zboží v akci. Privátní značky tím ztrácí jednu ze svých nejsilnějších konkurenčních výhod, kterou je cena," zdůvodnil vývoj Vacl. Když se zákazníci rozhodují, jaký produkt si koupí, sáhnou za srovnatelnou cenu raději po značkovém produktu.
Privátní značky řetězců byly v minulosti častým terčem kritiky za údajně nižší kvalitu oproti značkovým výrobkům. Podle Alice Váchové z přední domácí pekárenské skupiny Penam se však situace v poslední době zlepšila. "Musím říci, že v posledních třech až pěti letech se to změnilo," uvedla na konferenci o maloobchodu Retail Summit. Firma prý pro řetězce vyrábí například záviny s vyšším obsahem máku či tvarohu než pod vlastní značkou.
"Rozhodně nemůžu říci, že by dnes privátní značky byly nějaké horší nebo ošizené," poznamenala. Obchodníci navíc výrobce, kteří pro ně zboží vyrábějí, prý velmi kontrolují.
"My na dodavatele privátních značek klademe vyšší nároky než na jakékoliv jiné dodavatele, a to proto, že s tím jménem jdeme na trh," zdůvodnil Pavel Mikoška z obchodního řetězce Ahold, proč obchodníci požadují po výrobcích privátních značek různé certifikáty kvality a provádějí ve výrobních provozech audity.
Zatímco v Česku je podle firmy Nielsen podíl privátních značek na prodejích rychloobrátkového zboží v několika posledních letech kolem 18 procent, průměr v západní Evropě se blíží 30 procentům.
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.