Maloobchodní tržby v květnu bez sezonního očištění meziročně vzrostly o 3,1 procenta po dubnovém poklesu o 4,5 procenta. Uvedl to dnes Český statistický úřad.
Ke zvýšení tržeb přispěl zejména růst prodeje motorových vozidel, který byl nejvyšší od prosince 2007. "Po očištění o sezonní vlivy, kalendářní a pracovní dny se tržby v maloobchodě včetně motoristického segmentu v květnu zvýšily meziměsíčně reálně o 0,4 procenta a meziročně klesly o 0,8 procenta," uvedl ČSÚ.
K meziročnímu růstu tržeb bez očištění přispěl prodej motorových vozidel o 3,8 procentního bodu, a to zejména vlivem vyššího počtu pracovních dní. Opačně působil prodej potravin a pohonných hmot.
Sezonně očištěné tržby za prodej a opravy motorových vozidel se zvýšily meziměsíčně reálně o 3,3 procenta a meziročně o 5,8 procenta. Neočištěné tržby vzrostly meziročně o 13,3 procenta, za prodej motorových vozidel se zvýšily o 16,2 procenta a za opravy klesly o 0,4 procenta.
V maloobchodě včetně prodeje pohonných hmot se sezonně očištěné tržby snížily meziměsíčně reálně o 0,7 procenta a meziročně o 3,3 procenta. Sezonně neočištěné tržby klesly meziročně o procento, v tom za pohonné hmoty o 3,9 procenta, za potraviny o procento a nepotravinářské zboží o desetinu procenta.
ČTĚTE TAKÉ: Letní výprodeje začínají. Sortiment bude širší
Ze sledovaných sortimentů se snížil zejména prodej výrobků pro domácnost (o 5,7 procenta) a potravin ve specializovaných prodejnách o 2,2 procenta. Klesly také tržby podniků prodávajících smíšený sortiment ve stáncích a na trzích (o 4,8 procenta) a mimo prodejny, stánky a trhy (o 2,4 procenta).
Naopak prodej přes internet či prostřednictvím zásilkové služby zaznamenal růst o 10,8 procenta, maloobchod s počítačovým a komunikačním zařízením o 9,3 procenta, s textilem a obuví o 2,4 procenta, s použitým zbožím o 1,6 procenta a s výrobky pro kulturu a rekreaci o 0,8 procenta. "Květnový růst tržeb na internetu o 10,8 procenta je mnohem výraznější než růst v předešlých měsících, kdy se pohyboval kolem tří procent" říká Tomáš Hodboď ze srovnávače cen Heureka.cz.
Tržby za zboží v běžných cenách deseti nejvýznamnějších podniků (s 1000 a více zaměstnanci) podle ČSÚ klesly o 2,3 procenta. Za potraviny utržily tyto podniky o 0,5 procenta méně, za tabák naopak o 4,3 procenta více a za alkoholické nápoje o 1,2 procenta více. Výrazně se jim snížily tržby za nepotravinářské zboží, a to o 10,2 procenta.
Cenový deflátor ke stejnému období předcházejícího roku byl 101 procent. Výrazně vzrostly ceny pohonných hmot (o 19,4 procenta), podstatně méně pak ceny za léky a zdravotnické potřeby. Naopak nejvíce se snížily ceny počítačových a komunikačních zařízení (o 8,9 procenta), za použité zboží (o 4,9 procenta), v nespecializovaných prodejnách s převahou nepotravinářského zboží o 3,3 procenta, dále zboží prodávaného přes internet či prostřednictvím zásilkové služby, výrobků pro kulturu a rekreaci, oděvů a obuvi a potravin ve specializovaných prodejnách.
Podle údajů zveřejněných Eurostatem maloobchodní tržby v květnu rostly v eurozóně i v celé Evropské unii, v dubnu klesly. V eurozóně obchodníci utržili v květnu ve srovnání s předchozím měsícem o 0,2 procenta více, v celé evropské sedmadvacítce se tržby zvedly o 0,4 procenta.
Největší meziměsíční nárůst zaznamenalo v květnu Dánsko (3,8 procenta), Polsko (3,5 procenta) a Estonsko (1,7 procenta). S největším propadem se naopak potýkali obchodníci na Maltě, kde se tržby snížily o 3,8 procenta, a v Portugalsku s poklesem o 0,8 procenta.
Foto: Lucie Pařízková