Podle německého vicekancléře a ministra hospodářství Siegmara Gabriela jednání o dohodě TTIP mezi Evropskou unií a USA zkrachovala. Důvod k radosti to rozhodně není.
Smlouva o Transatlantickém obchodním a investičním partnerství mezi Evropskou unií a Spojenými státy podepsána nebude. Alespoň ne v nejbližší době. Německý ministr hospodářství Siegmar Gabriel pro televizi ZDF prohlásil, že nedošlo k dohodě na žádné z rozjednaných oblastí. Ať už uslyšíme jakékoli zdůvodnění krachu jednání, ten pravý je pouze jeden: blíží se důležité volby na obou kontinentech.
Uvolnění obchodu mezi Evropskou unií a USA mohla být největší ekonomická událost za posledních několik dekád. Spotřebitelé na obou březích Atlantiku se už těšili, jak budou moci bez jakýchkoli celních a jiných bariér nakupovat, co a kde se jim zamane na trhu s téměř miliardou obyvatel. Jenže namísto toho nám politici hlásí, že se nic takového jen tak nestane.
Není to poprvé, co politikové upřednostnili zájmy úzkých skupin před zájmy široké veřejnosti. Není to zdaleka ani naposledy, co si své zájmy prosadili ti, kdo nejvíce křičeli. Smlouva TTIP byla od počátku torpédovaná odpůrci volného obchodu s tím, že je vyjednávána netransparentně, že Evropu zaplaví americké zboží nevalné kvality (jistě, Američané jedí odpadky a oblékají se do jedovatých tepláků), že nebohým Evropanům chce ta Amerika zase něco vnutit.
Proti TTIP však vystupovali jen dva typy lidí. Zapřisáhlí odpůrci čehokoli amerického spolu s bojovníky proti kapitalismu a pak ti, kteří si v klídku užívají svůj smrádeček doma v evropském či americkém (dosaďte dle libosti, odpůrci jsou tady i tam) přeregulovaném teple. Zvítězil nerozum. Ostatně to dokazuje i fakt, že obdobná smlouva, kterou EU vyjednávala s Kanadou, je již připravena k podpisu. Slyšíme, že by někdo proti dohodě CETA (Komplexní hospodářská a obchodní dohoda mezi EU a Kanadou) protestoval? Sporadicky.
A je to právě obchodní dohoda s Kanadou, která může do jisté míry smlouvy TTIP suplovat. Nezapomeňme, že Kanada je součástí jiného hospodářského integračního celku, a sice NAFTA (Severoamerická zóna volného obchodu). Naskýtá se tedy šance, že zboží z Evropy do USA a z USA do Evropy bude proudit právě přes Kanadu. Mít CETA a nemít TTIP nedává smysl. Stejně jako když se dělilo Československo, ihned vznikla spolu se zónou volného obchodu také celní unie. Pokud by například Česko mělo vůči třetím zemím cla, ale Slovensko nikoli, stali by se naši východní sousedé pouze vstupenkou na český trh. A stejně tak může fungovat Kanada. Takže to dopadlo jako vždycky, když je vlk hladový, ale nechce si svou kozu sežrat.