Tunel CS fondů: Dienstl si nic nepamatuje, Tykač se omluvil

Ekonomika
26. 7. 2011 14:30
Výkonný ředitel Motoinvestu Jan Dienstl vypovídal v kauze CS fondů.
Výkonný ředitel Motoinvestu Jan Dienstl vypovídal v kauze CS fondů.

Druhý dnem v úterý pokračoval proces v kauze CS fondů. Jako svědci byli pozváni bývalí šéfové Motoinvestu Tykač a Dienstl, kteří byli před lety obviněni z organizování tohoto více než miliardového tunelu. Stíhání však bylo zastaveno. 

Až desetiletý trest nyní hrozí Jiřímu Kudlíkovi, někdejšímu šéfovi analytického odboru ministerstva financí, jenž podle obžaloby nezasáhl proti převodu zhruba 1,2 miliardy z CS fondů do zahraničí. Na lavici obžalovaných vedle něj sedí Petr Müller, jednatel společnosti Crassus, která se údajně měla gigantického podvodu zúčastnit.

Jan Dienstl, místopředseda představenstva uhelné velkofirmy Czech Coal, dnes před soudem popřel, že by měl s tunelem z roku 1997 cokoli společného. Motoinvest sice CS fondy ovládal, na zvláštní "obchod", v němž byly za více než miliardu nakoupeny neobchodovatelné a bezcenné akcie drůbežárny z Příšovic, si prý nepamatuje. "Obchodovali jsme téměř šedesát miliard ročně," podotkl Dienstl.

Soudce mu četl dlouhý seznam lidí, kteří se na vyvedení miliardy na zahraniční konta měli podílet, Dienstl však tvrdil, že nikoho z nich nezná (či v inkriminované době neznal). Na otázku, zda zná svého kolegu z Motoinvestu Pavla Tykače, uvedl: "Ano, toho znám."

Hlavní postava Czech Coalu, další "ostrý hoch", z někdejšího Motoinvestu Tykač, se z dnešního jednání soudu omluvil. Někdejší předseda představenstva C.S. Fond Emil Florian tvrdil, že se o převzetí investiční společnosti C.S. Fond ruskou firmou Kosmos, která hrála ve vyvedení peněz jednu z klíčových rolí, dozvěděl až po návratu z dovolené  a že mu prý na té změně nepřišlo nic zvláštního.

Obžalovaný Kudlík vinu popírá. Muž, který pracoval na ministerstvu financí až do roku 2005 a nyní je nezaměstnaný, TÝDNU řekl, že mnohem více informací o podivném obchodu než jeho útvar měl tehdejší Úřad pro cenné papíry, ale přesto nezasáhl. Bývalý šéf ÚCP Ján Veverka nebyl nikdy obviněn.

V kauze CS fondy bylo v minulosti odsouzeno několik lidí, ve vězení sedí například někdejší šéf společnosti Umana Josef Matoulek, jenž dostal osmiletý trest.

Další čtení

Stát vydal za první pololetí dluhopisy v nominální hodnotě 181,3 mld. Kč

Ekonomika
30. 6. 2025

Prazdroj loni zvýšil tržby na 23 miliard, ale zisk mu stejně trochu klesl

Ekonomika
27. 6. 2025

PPF prodá svou banku Home Credit v Kazachstánu tamní společnosti

Ekonomika
27. 6. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ