Podpora podnikatelů
Ty peníze musíme vyčerpat! Státní pomoc "startupům"
24.06.2012 08:30
Začínající podnikatelé prý nemají koho poprosit o investici. Vláda jim tedy dá miliardu a půl. Znovu ale řeší důsledek místo příčiny. Vy byste do "debilů ze Dne D" svoje peníze vložili? Já ne.
Pamatujete na film The Social Network, "volně inspirovaný" zákulisím Facebooku? Pak už víte, co znamená trendy slůvko startup. Je to začínající firma, jejíž majitelé hledají "opakovatelný a škálovatelný obchodní model", zkrátka: chtějí dobýt svět.
Facebook odstartoval před osmi lety na vysokoškolských kolejích, a když letos v květnu vstoupil na burzu, jeho hodnota dosáhla sta miliard dolarů. Zakladatelům k tomu pomohli i investoři, kteří výměnou za podíl lili do firmy peníze i zkušenosti. Leč investorů v Česku není tolik, co v Křemíkovém údolí, a tak se ministerstvo průmyslu a obchodu rozhodlo "startupům" pomoci. Je v tom hned pět háčků.
Miliarda a půl, která se "musí proinvestovat"
Státní Fond rizikového kapitálu, který má fungovat od letoška do roku 2015, nabídne mladým a hladovým firmám dohromady miliardu a půl korun, převážně z evropských zdrojů. U vkladů nad pět milionů bude ovšem požadovat alespoň 30procentní účast soukromých investorů. Chce tak pobídnout tuto jinde běžnou formu podpory podnikání - a taky si pojistit, že nad začínajícími podnikateli bude bdít někdo doopravdy zainteresovaný.
No výborně, konečně stát vkládá peníze tam, odkud se to vrátí, radujete se? Ale kdepak. Důležité tu - opět - není "dostat zpět", ale "proinvestovat".
Pět důvodů pro rozpaky až podezření
► Na stopu Fondu rizikového kapitálu mě před pár dny přivedly vyplašené reakce účastníků podnikatelské konference Startup Summit. Před dravými kapitalisty tam sázel ministerský úředník Marian Piecha jednu perlu za druhou. Hlášky jako "No, my ty peníze jednoduše musíme vyčerpat!" nebo "Nedostatek prostředků? My budeme mít opačný problém, tady se dostane na každého, a ještě víc," naznačují, jak to asi bude s vybíráním projektů a snahou zhodnotit investice.
► Druhý problém fondu s tím úzce souvisí. Jak už před půl rokem upozornil internetový podnikatel Jan Bárta, takhle stát může komukoliv - Janouškovi, Hrdličkovi - v podstatě nabídnout šek na svých 3,5 milionu za cenu 1,5 milionu. Dobré zhodnocení, ne? Tomáš Paták z ministerstva průmyslu a obchodu mě sice ubezpečil, že fond bude podléhat dohledu České národní banky a dalším regulím, ale chybějí právě ty pojistky, které zmiňoval Bárta - například omezení účasti pouze na opravdové investory s viditelnými úspěchy z minula. "Náš fond je od počátku připravován tak, aby koinvestiční schéma umožňovalo spolupráci s širokým spektrem soukromých investorů - jak institucionálních, tak soukromých osob. Nechceme vytvořit fond pro vyvolené - to by nebylo transparentní ani efektivní," kontroval nám e-mailem Paták.
Pokračování článku, který vznikl ve spolupráci s www.finmag.cz, si přečtěte ZDE.
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.