Tykač ovládne Severní energetickou

Ekonomika
13. 5. 2016 17:46
Lom ČSA u Komořan na Mostecku.
Lom ČSA u Komořan na Mostecku.

Podnikatel Pavel Tykač získá prostřednictvím lucemburské firmy Haltixar výlučnou kontrolu nad těžařskou firmou Severní energetická. Spojení obou společností povolil Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS). Rozhodnutí je pravomocné, oznámil úřad v tiskové zprávě.

Tykač ovládá skupinu Czech Coal Group. Severní energetická provozuje například hnědouhelný povrchový lom ČSA, úpravnu hnědého uhlí v Komořanech a elektrárnu Chvaletice. Tykač chce spojit Czech Coal Group a Severní energetickou do jedné skupiny. "Spojení do jedné skupiny umožní lépe čelit nepříznivé situaci na energetickém trhu. Abychom obstáli, bude třeba významně racionalizovat provoz jednotlivých společností," uvedl Tykač v reakci na rozhodnutí ÚOHS.

Poté, co Tykač získal podíly od dvou dosavadních spolumajitelů Tomáše Fohlera a Jana Dienstla, kontroluje nyní sto procent Severní energetické. "Zatímco Tomáš Fohler se rozhodl ukončit své aktivity v oblasti hnědouhelné energetiky, s Janem Dienstlem jsem se dohodl na pokračování spolupráce. Získá také podíl na celé skupině," popsal Tykač.

Kromě dosavadního majetku Severní energetické bude v téže skupině také důl Vršany, obslužná společnost Coal Services a další firmy orientující se na specifické potřeby v rámci hnědouhelné energetiky.

Úřad se ve správním řízení zabýval zejména oblastmi dodávek hnědého uhlí, výroby a velkoobchodních dodávek elektrické energie, obchodu s elektřinou či výroby a dodávek tepelné energie. Právě v těchto sférách se totiž aktivity Czech Coal Group a Severní energetické překrývají nebo na sebe navazují.

Nakonec úřad podle předsedy Petra Rafaje dospěl k závěru, že posuzované spojení nevzbuzuje vážné obavy z podstatného narušení hospodářské soutěže na relevantních trzích.

Autor: ČTK Foto: ČTK , Zavoral Libor

Další čtení

Téměř 70 procent firem plánuje v roce 2026 zvýšit mzdy, nejčastěji do 5 procent

Ekonomika
15. 11. 2025
ilustrační foto

Cena bitcoinu stále padá. Prolomila psychologickou hranici

Ekonomika
14. 11. 2025

ČNB nakoupila bitcoiny a další digitální aktiva za téměř 21 milionů korun

Ekonomika
Aktualizováno: 14. 11. 2025 00:35

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ