Profil
Tykač: predátor z Čelákovic, uhlobaron ze severu. A tunelář?
22.04.2015 15:55 Původní zpráva
Policie navrhla obžalovat dravého finančníka s divokou minulostí Pavla Tykače. On-line deník TÝDEN.CZ přináší profil čtvrtého nejbohatšího Čecha z publikace TÝDNE 111 miliardářů.
Budou-li se někdy naše děti učit o největších privatizačních šíbrech 90. let, jméno Pavla Tykače by mělo zaznít hned po "pirátovi z Prahy" Viktoru Koženém. Na rozdíl od VK, který by si měl za podvody s akciemi odsedět desetiletý trest a nahradit škodu deset miliard korun, však Tykač nikdy nebyl odsouzen. A jakoukoli vinu odmítá.
Jediným výsledkem za léta vyšetřování prozatím bylo jen krátkodobé zablokování části jeho majetku. A o moc úspěšnější nebyla ani justice ve Švýcarsku, kde měl Tykač zablokovány peníze a zlato skoro dva roky. Loni v létě však Švýcaři plomby odstranili.
Až nyní česká policie navrhla byznysmena obžalovat kvůli tunelování CS fondů, uvedla Česká televize - více zde.
Od počítačů k miliardám
Otáčet peníze se Tykač naučil hned po škole, když po revoluci začal do Česka ve velkém dovážet počítače. Vystudovaný technik už tehdy dokázal odhadnout, kde leží peníze, o výpočetní techniku byl mezi lidmi obrovský zájem.
S vydělanými prostředky vstoupil do Motoinvestu, jehož prostřednictvím vstupoval do různých polostátních bank a fondů, ovládal tehdy například Agrobanku či Kreditní banku Plzeň. Během pár let vydělali finanční dravci na rychlých investicích miliardy korun.
Po nájezdech agresivního Pavla Tykače však mnohde zůstala zplundrovaná země, zkrachovalé banky a vytunelované fondy. Tehdy byl mužem v pozadí loni zesnulý Svatopluk Potáč, komunistický místopředseda federální vlády a předlistopadový předseda Státní banky československé.
Finanční predátor z Čelákovic se nikdy s nikým nemazlil. Výčet těch, kteří mu dodnes nemohou přijít na jméno, je hodně dlouhý: od drobných akcionářů, kteří zaplakali po vytunelování CS fondů, přes manažery, kteří si už odseděli tresty za nájezdy Tykačovy skupiny Motoinvest na finanční ústavy, až k Martinu Romanovi a Danielu Křetínskému, kterým před nosem vyfoukl mostecké doly.
Boj o uhlí a elektrárny
Jeho současnému byznysu se daří. Základ bohatství tvoří Czech Coal, někdejší Mostecká uhelná, za kterou postupně zaplatil kolem 20 miliard korun. První podíly v ní získal v roce 2006, od roku 2010 mu přes kyperské fondy patří celá. Předloni si Tykač svou investici pojistil, když po letitých bojích o cenu uzavřel padesátiletou smlouvu o dodávkách uhlí z vršanského lomu do elektrárny Počerady, která nyní patří polostátnímu gigantu ČEZ.
Publikaci 111 miliardářů 2014 lze objednat zde
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.