Čerpacím stanicím u obchodních řetězců mizí zákazníci. Hypermarkety spoléhají především na fakt, že k nim nakupující jezdí vozem, a pomáhají si marketingovými akcemi. Za vysoké útraty v obchodech nabízejí slevy na litr benzinu u svých stanic. Lidé však stále častěji jezdí k soukromým čerpadlářům.
Podle statistiky ministerstva průmyslu a obchodu podíl čerpacích stanic obchodních řetězců poslední roky vytrvale klesá. Za loňský rok to byl oproti roku 2009 propad o pětinu (18,3 %), tržní podíl se pohyboval kolem čtyř procent.
"Celková poptávka po benzinu klesla v Česku asi o osm procent. Z velké části za tím kromě zdražování ropy a obecně menší poptávky od občanů stojí zejména obměna vozového parku firem, které přecházejí stále častěji na dieselové. Poptávka po naftě proto stoupla asi o procento," říká Václav Loula, expert z České petrolejářské asociace průmyslu a obchodu (ČAPPO).
Ročně čerpací stanice v celonárodním průměru vytočí kolem 1,6 milionu litrů. Při celkovém počtu 3600 benzinek navštíví při průměrném odběru 30 litrů tyto stanice asi 100-150 zákazníků denně. Podle řetězců ale jejich stanice navštíví denně dokonce několik stovek lidí. V tomto ohledu si tedy hypermarkety nevedou špatně.
Řetězce drží basu
Nabídky hypermarketů však využívají jen osobní automobily. Z tučného koláče výdělků z kamionů nemají nic. Hypermarkety prodávají benzin kvůli slevám jen s nízkou marží, hlavní je pokrytí nákladů. Marketingové akce řetězců cílí na spojení nakupování s tankováním. Uvnitř obchodů pak za prodané zboží realizují vyšší zisky, než by měly z benzinu. Zástupci řetězců si tak čerpací stanice stále pochvalují.
"Byznys z čerpacích stanic má nezanedbatelný podíl na celkových výsledcích společnosti Tesco Stores, hodnotíme jej jako relativně úspěšný. Počty zákazníků se liší podle lokality, obrat je ale určitě několikanásobný oproti celostátnímu průměru," uvádí Pavel Brzobohatý, který má v rámci řetězce Tesco čerpací stanice na starosti.
"Benzinky jsou velmi úspěšné. Jelikož jsme z větší části obchod pro motorizované zákazníky, lidé využívají spojení výhodného nákupu v hypermarketu a doplňkového servisu, jako jsou v tomto případě čerpací stanice nebo myčky aut," potvrzuje i Boris Malý ze společnosti Globus.
"Letos s ohledem na nárůst cen proti stejnému období loňského roku došlo k poklesu, který je o něco vyšší než celostátní průměr, protože naše čerpací stanice jsou z podstatné většiny konstrukčně uzpůsobeny pouze pro provoz osobních aut," dodává Brzobohatý.
"Velcí hráči (Benzina, Shell, ÖMV) nezvýšili svůj podíl na trhu, úbytek u řetězců je kvůli přesunu zákazníků k soukromým čerpadlářům," tvrdí Ivan Indráček, předseda Společenství čerpacích stanic ČR. "Český trh zaznamenává poslední dva roky propad v poptávce po benzinu, což koresponduje i se situací v Evropě. Za propadem stojí především krize a klesá i nákladová doprava, která je tahounem zisků běžných čerpacích stanic," dodává Indráček.
Jeden z lidí seznámených se situací, který si přál zůstat v anonymitě, ovšem tvrdí, že situace tak růžová není. "Marketingové podpory prodeje jsou nutné a důležité, bez těch by to byla těžká bída," dodává zdroj.
Kšefty s DPH berou zákazníky
Konkurenci řeší řetězce převážně na lokální úrovni. "Chceme mít nejlevnější pohonné hmoty do deseti kilometrů od našeho obchodu," tvrdí Malý za Globus. Podobně se vyjadřují i zástupci společností Ahold a Tesco. Cenové války probíhají téměř výhradně na lokální úrovni podle počtu a síly konkurentů. Lidé ovšem začínají kvůli neustále rostoucím cenám za tankováním dojíždět.
Na českém trhu není podle odhadů 10-15 procent veškerých pohonných hmot řádně zdaněných. Kvůli čachrům s DPH si tak někteří prodejci přijdou na úsporu v nákladech až pět korun na litr, což je masivně zvýhodňuje v konkurenčním boji. Nadnárodní řetězce si dávají pozor a tento benzin, který je sice stejně kvalitní, neberou, aby neměly potíže s celníky. O to častěji ale končí u menších čerpadlářů, kteří díky nelegální úspoře snáze čelí cenovým válkám s benzinem a více tak riskují.
Podle celní správy se stále častěji objevují i případy přimíchávání olejů do benzinu (nejčastěji z Polska), který se už pak stává nekvalitním a může poškodit vozidlo.