Odboráři těžební společnosti OKD se obávají toho, že polské firmy budou zásobovat tepelnou elektrárnu v Dětmarovicích na Karvinsku levnějším polským uhlím. Elektrárna patří polostátní společnosti ČEZ, která vyhlásila výběrové řízení na dodávku 600 tisíc tun černého uhlí.
Odboráři OKD se proto obracejí na předsedu vlády Bohuslava Sobotku (ČSSD). Chtějí, aby stát zasáhl. Požadují uzavření dlouhodobých smluv mezi OKD a společností ČEZ. Řekl to předseda hornických odborů Jaromír Pytlík.
Mluvčí společnosti ČEZ Vladislav Sobol řekl, že výběrové řízení bude dokončeno do konce měsíce. Pak firma vybere dodavatele uhlí. "O uhlí z OKD máme zájem. Je vyzkoušené a historicky v elektrárně dobře fungovalo. Musíme ale postupovat jako dobrý hospodář. Nebude proto rozhodovat jen kvalita, ale i cena," řekl Sobol.
Soutěž s Polskem
Právě z toho ale mají horničtí odboráři strach. "O tom, že se do této soutěže přihlásí i dodavatelé z Polska, asi není pochyb. V případě, že budeme soutěžit z polským uhlím, tak se z našeho pohledu jedná o nekalou soutěž či dokonce podvod. Polské hornictví je totiž výrazným způsobem dotováno státem, tedy s cenou tohoto uhlí nemůžeme vůbec soutěžit," míní Pytlík.
Vláda by podle něj měla zasáhnout. "Proč není možné uzavřít dlouhodobé smlouvy mezi OKD a elektrárnou Dětmarovice o dodávkách černého uhlí, obdobně jak to udělali v severních Čechách s dodávkami hnědého uhlí pro elektrárny?" ptá se Pytlík.
Sobol doplnil, že firma hledá dodavatele uhlí pro rok 2016. Jde o 600 tisíc tun uhlí, což je průměrná roční spotřeba elektrárny. "Loňská spotřeba uhlí odpovídala tomuto průměru. Zhruba 70 procent z toho bylo uhlí od OKD," uvedl Sobol.
Společnost OKD je jediným producentem černého uhlí v zemi. Kvůli špatné ekonomické situaci dělá v posledních letech řadu úsporných opatření. Propustila už stovky pracovníků.
Nyní má zhruba 11 tisíc vlastních zaměstnanců a další 3 tisíce zaměstnávají dodavatelské firmy. Asi 1600 pracovníků, z toho polovina externích, má ale v OKD letos skončit.