Uhlobaron Diviš přirovnal švýcarskou prokuraturu k 50. letům

Ekonomika
4. 7. 2013 18:15
Jiří Diviš před závěrečnou soudní řečí ve švýcarské Bellinzoně.
Jiří Diviš před závěrečnou soudní řečí ve švýcarské Bellinzoně.

K počínání komunistických prokurátorů v 50. letech přirovnal dnes před soudem v Bellinzoně prostředky švýcarské prokuratury Jiří Diviš obžalovaný v rámci kauzy Mostecké uhelné společnosti (MUS). Stejně jako další obžalovaný, Belgičan Jacques de Groote, prohlásil, že vyšetřování a soud zničilo jeho pověst a mělo negativní vliv na jeho rodinu.

Diviš prohlásil, že vyšetřování, které začalo v roce 2005, a soud se podepsaly na jeho zdraví, životě jeho rodiny a na jeho pověsti. Řekl, že v roce 1979 emigroval do Švýcarska z Československa, protože nemohl snášet komunismus založený na lži a že je stále vděčný Švýcarsku, že tam mohl začít nový život.

Diviš: Vyšetřování přispělo ke smrti Luboše Měkoty. Ten zemřel během procesu na infarkt.Prostředky švýcarské prokuratury mu prý nicméně hodně připomínají chování komunistických prokurátorů při politických procesech v 50. letech, "kteří žádali trest smrti na základě fantaskních obvinění ve jménu třídního boje a ideologie".

Myslí si také, že vyšetřování přispělo ke smrti Luboše Měkoty, který byl ve Švýcarsku také obžalován a v březnu náhle zemřel na infarkt. "Při našem posledním setkání několik dní před smrtí mluvil o své sklíčenosti a naprostém nepochopení urputnosti švýcarské prokuratury", prohlásil Diviš. "Je více než zjevné, že jeho předčasný odchod souvisí s touto soudní procedurou, protože nemohl snášet stálý stres", dodal Diviš.

Zdůraznil, že profesionálně vždy jednal v nejlepší víře a dodržoval platné zákony. Odmítl "tezi komplotu a konspirace", kterou prý zdůrazňuje prokuratura. Spis obžaloby mu připomíná bludiště s pokřivenými zrcadly.

Ohradil se i proti tvrzení obžaloby, že nepřinesl důkazy, které by mohly vést k jeho osvobození. "Těžko to mohu udělat, když nechápu, co se mi vyčítá," řekl.
Celá kauza mu prý zcela zničila pověst. "Zbytek života asi budu věnovat snahám ji obnovit," dodal.

Podíl de Grootea a společnosti Appian Group v kauze MUS

Obžalovaný Jacques de Groote chce hlavně očistit svou pověst.Šestaosmdesátiletý de Groote také zdůraznil, že ho trápí "zničená pověst" a dopady aféry na rodinu. Mí vnuci musí vysvětlovat ve třídě a na univerzitě, proč děda zasluhuje dva roky vězení, řekl. "Trpím tímto ponížením," dodal. Jeho stáří je prý "tímto nespravedlivým obviněním zastíněno, skoro zničeno".

Obzvlášť se ho dotklo, že o něm obžaloba mluvila jako o profesionálním lháři. Obžaloba to uvedla v souvislosti s tím, že stál v čele firmy Appian Group, která se snažila ovládnutí MUS obžalovanými dodat na serióznosti tím, že zastupovala americké investory - jak se ukázalo fiktivní. O těchto investorech mluvil i při policejním výslechu v roce 2001.

De Groote řekl, že byl obviněn bez důkazů a že má čisté svědomí. "Účastnil jsem se - byť okrajově - na záchraně významného podniku v zemi procházející transformací k tržní ekonomice," řekl. "Nic se hůř nepřijímá než nespravedlivé obvinění, je to stálý stres a ztracený čas", řekl de Groote. Přes pokročilý věk mu ale nejde o to, aby proces skončil co nejrychleji, ale tak, aby napravil jeho pověst.

De Groote a Diviš mluvili při svých závěrečných řečech francouzsky. Dnes večer vystoupí zbývající obžalovaní, kteří budou mluvit česky.

K soudu se dostavili i další manažeři Mostecké uhelné společnosti. Např. A Koláček (uprostřed).Prokuratura navrhla Antonínu Koláčkovi, Marku Čmejlovi, Petru Krausovi, Divišovi a Oldřichu Klimeckému trest vězení pět let nepodmíněně a vysoké peněžní pokuty za údajné podvody, praní špinavých peněz a porušení povinností při správě cizího majetku. Pro de Grootea žaloba žádala dva roky vězení podmíněně.

Všichni obžalovaní požádali o zproštění viny ve všech bodech a uvolnění prostředků zablokovaných ve Švýcarsku. Švýcarské úřady jim - stejně jako Měkotovi - zablokovaly peníze, akcie a další aktiva v hodnotě 660 milionů švýcarských franků (asi 13,9 miliardy korun).

Autor: ČTK Foto: ČTK

Další čtení

Inflace v Turecku v červnu zvolnila na 35,1 procenta, zůstává nejvyšší v Evropě

Ekonomika
4. 7. 2025

Majetkový úřad prodal bývalé sídlo ÚSTR v Praze na Žižkově za 387 milionů korun

Ekonomika
3. 7. 2025
ilustrační foto

Cestování je hit. Do patnácti let se ztrojnásobí, říká průzkum

Ekonomika
2. 7. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ