Unipetrol zřejmě hospodařil se ztrátou

Ekonomika
25. 2. 2007 12:47
bez popisku 3822
bez popisku 3822

Petrochemický holding Unipetrol vykáže ve 4. čtvrtletí roku 2006 podle oslovených analytiků rekordní ztrátu ve výši až 1,5 miliardy korun. Za celý loňský rok dosáhne skupina podle analytiků meziročně až o polovinu nižšího zisku. Unipetrol oficiálně zveřejní své hospodářské výsledky 1. března.

Podle analytika České spořitelny Jakuba Židoně bude mít skupina dobrý provozní zisk, hlavně v oboru petrochemie, a to 1,4 miliardy korun. Prodej firmy Kaučuk a pokuta od EU za tutéž firmu však podle něj mohou provozní zisk snížit. Židoň přepokládá, že Unipetrol dosáhne ve 4. čtvrtletí loňského roku čisté ztráty ve výši 1,115 miliardy korun.

Ve 4. čtvrtletí roku 2005 přitom skupina dosáhla čistého zisku 1,143 miliardy korun. Za celý loňský rok dosáhne skupina podle Židoně čistého zisku 1,716 miliardy korun, což je o 50,5 procenta méně než v roce 2005, kdy skupina vykázala čistý zisk ve výši 3,5 miliardy korun.

"Negativní jednorázový aspekt na výsledky bude mít i říjnové třítýdenní uzavření Chemopetrolu z důvodu údržby a také dvanáctidenní výpadek jednotky fluidního katalyckého krakování, kde se zpracovávají pohonné hmoty, v Kralupech. Společnost již dříve uvedla, že tato dvě uzavření ji budou stát 400 milionů korun, zatímco ztráta z prodeje Kaučuku a pokuta z EU jsou odhadovány na 2,04 miliardy korun," dodal Židoň.

Podle Židoně je důležitější, že ztráta z prodeje Kaučuku není daňově odečitatelnou položkou, takže Unipetrol musí zaplatit takzvanou korporátní daň, již Židoň odhaduje na 325 milionů korun.

Analytik Bram Buring ze společnosti WOOD & Co. odhaduje, že skupina Unipetrol dosáhne za 4. čtvrtletí čisté ztráty 1,473 miliardy korun. Do ztráty ve 4. čtvrtletí analytik započítal jednorázové položky, jako jsou pokuta pro Kaučuk ve výši 2,024 miliardy korun a ztráta z uzavření rafinerie v Kralupech a firmy Chemopetrol ve výši 485 milionů korun.

Analytik Peter Tordai z KBC Securities předpokládá, že Unipetrol vykáže za čtvrté čtvrtletí roku 2006 ztrátu 1,44 miliardy korun. Ztráta je podle něj způsobena prodejem společnosti Kaučuk a Spolana. Prodeje by měly podle analytika přispět ke snížení provozního zisku o 2,1 miliardy korun. Ten podle něj bude pouze 860 milionů korun, což by byl nejhorší čtvrtletní výsledek od 4. čtvrtletí roku 2003. Ke snížení zisku přispělo podle analytika také uzavření rafinerie v Kralupech a podniku Chemopetrol. Za celý rok odhaduje Tordai čistý zisk společnosti ve výši 3,48 miliardy.

Podle analytika Petra Hlinomaze z BH Securities dosáhne Unipetrol ve 4. čtvrtletí zisku 1,32 miliardy korun, což je meziročně o 18,7 procenta horší výsledek. Za celý rok vykáže skupina podle analytika zisk ve výši 1,48 miliardy korun, což je o 21,2 procenta meziročně méně. Rovněž podle jeho názoru jednorázové položky, jako jsou prodej Spolany a Kaučuku, skupině sníží zisk. Ztráta ze Spolany se podle něj pohybuje ve výši 387 milionů korun, z prodeje Kaučuku ve výši 1,7 miliardy korun, zhruba 785 milionů korun skupina ztratila kvůli technickým uzávěrám. Hlinomaz rovněž počítá s pokutou od EU ve výši 245 milionů korun a 324 milionů korun musí firma podle něj zaplatit na dani.

Unipetrol vlastněný většinově polskou skupinou PKN Orlen již dříve oznámil, že bude letos do zvyšování kapacit rafinerií Chemopetrolu a České rafinérské investovat asi čtyři miliardy korun, a tak se mu sníží letošní zisk.

Loni Unipetrol zastavil produkci na Chemopetrolu a České rafinerské na dva týdny, což firmu stálo 400 milionů korun, a navíc měl dva kratší výpadky. Přesto by měla společnost za loňský rok vykázat mírný nárůst provozního zisku z předloňských 5,27 miliardy korun. Čistý zisk však kvůli odpisu spojenému s prodejem Kaučuku klesne na méně než polovičních 3,5 miliardy korun, uvedl již dříve generální ředitel společnosti François Vleugels.

Unipetrol koncem ledna prodal společnost Kaučuk polské chemičce Dwory za 195 milionů eur, tedy zhruba 5,5 miliardy korun. Kvůli tomu bude muset odepsat účetní ztrátu 1,7 miliardy korun.

Unipetrol a dceřiná společnost Kaučuk se v únoru proti pokutě, kterou jim a dalším evropským výrobcům syntetického kaučuku udělila v listopadu Evropská komise za údajný kartel, odvolaly. Společnost dostala od EU pokutu ve výši 17,5 milionu eur, téměř půl miliardy korun.

Foto: Tomáš Novák 

Autor: ČTK

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ