ÚOHS uložil pokutu téměř sto milionů za kartel v odpadech

Ekonomika
19. 12. 2012 09:13
Nejvyšší pokutu má zaplatit AVE CZ odpadové hospodářství.
Nejvyšší pokutu má zaplatit AVE CZ odpadové hospodářství.

Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) uložil pokutu téměř sto milionů korun za kartel v oblasti odpadového hospodářství. Nejvyšší pokutu - 41,7 milionu korun - má zaplatit AVE CZ odpadové hospodářství, s. r. o. Mezi pokutovanými jsou dále A.S.A., spol. s r. o., van Gansewinkel a SITA CZ, a. s.

Firmy si podle ÚOHS rozdělovaly trh především prostřednictvím manipulace s výběrovými řízeními. Verdikt obsahující zákaz plnění protisoutěžních dohod i sankce je pravomocný, řekl předseda ÚOHS Petr Rafaj.

"Považujeme za nutné zdůraznit, že se nejednalo o systémové pochybení, ale pouze o ojedinělé selhání zaměstnance společnosti," komentovala ve středu rozhodnutí ÚOHS mluvčí společnosti .A.S.A. Marie Mocková, podle které firma s pokutou od ÚOHS souhlasí a zaplatí ji.

Pochybení přiznala i společnost van Gansewinkel.Pochybení přiznala i společnost van Gansewinkel. "Jsme si vědomi určitého pochybení bývalého managementu, jehož členové už v naší společnosti nepracují. Van Gansewinkel se zásadně distancuje od podobných praktik nekalé soutěže," řekl mediální zástupce van Gansewinkel pro ČR Václav Friedmann. Podle něj firma pokutu uhradí.

Společnost SITA CZ s rozhodnutím ÚOHS nesouhlasí, do soudního sporu kvůli tomu ale nepůjde. "Jsme přesvědčeni, že jsme se protiprávního jednání vytýkaného ze strany ÚOHS nedopustili. Máme celou řadu výhrad ke skutkovým i právním závěrům ÚOHS, které jsme úřadu sdělili formou námitek a úřad je má založeny ve spise," sdělil mluvčí SITA CZ Jan Hlaváč.

Antimonopolní úřad odhalil zakázané dohody na základě vlastního šetření. V září 2010 zahájil správní řízení se společnostmi .A.S.A., SITA a van Gansewinkel. V roce 2011 bylo správní řízení rozšířeno o firmu AVE.

"V rámci vyšetřování jsme zjistili, že uvedení soutěžitelé si mezi lety 2007 a 2011 (SITA a van Gansewinkel pouze v letech 2008 až 2010) prostřednictvím vzájemných kontaktů a výměny informací rozdělovali zákazníky, když mezi sebou koordinovali svůj postup ve veřejných zakázkách v oblasti nakládání s odpady, respektive údržby komunikací," uvedl Rafaj.

Protisoutěžní jednání

Dohody nebyly uzavírány mezi všemi účastníky řízení současně, šlo o šest dvoustranných dohod, které se vázaly k zákazníkům a zadávacím řízením v odpadovém hospodářství, u společností .A.S.A. a AVE i k zakázkám na údržbu komunikací.

ÚOHS při neohlášené inspekci v prostorách firem podle Rafaje zajistil důkazy, které ukázaly, že mezi jednotlivými soutěžiteli docházelo ke kontaktům, které postupně přerostly do koordinace postupu vůči zákazníkům. Projevovalo se to především podáváním tzv. krycích nabídek do výběrových řízení, jejichž cílem nebylo zakázku získat, ale pouze vytvořit dojem, že se soutěž o zakázku koná.

Společnosti .A.S.A. a AVE zažádaly úřad o aplikaci tzv. leniency programu. Výměnou za poskytnutí podstatných důkazů týkajících se protisoutěžního jednání jim byly sankce sníženy o 50 procent, respektive o 30 procent. Všichni účastníci řízení nadto požádali o uplatnění tzv. narovnání, v jehož rámci uznali skutkový stav a právní kvalifikaci vymezenou úřadem, za což jim byla snížena sankce o 20 procent.

"Společnost .A.S.A. po celou dobu řízení spolupracovala s ÚOHS na objasnění celé situace, přičemž tato spolupráce vedla k narovnání mezi společností .A.S.A. a ÚOHS," podotkla Mocková. Výsledkem narovnání bylo snížení sankcí. .A.S.A., spol. s r. o., má zaplatit 24 milionů, van Gansewinkel necelých 11 milionů, Sita téměř 20 milionů a AVE CZ odpadové hospodářství, s. r. o., 41,7 milionu.

Zrušená Břeclav

ÚOHS také zrušil devadesátimilionový tendr břeclavské radnice na nakládání s odpady. Rozhodnutí je pravomocné, břeclavská radnice se proti němu neodvolala. Podle antimonopolního úřadu postupovala břeclavská radnice netransparentně. V zadávací dokumentaci požadovala předložení dvou časově rozdílných variantních řešení, ale nevymezila pro ně způsob hodnocení. Současně zadavatel uvedl v zadávacích podmínkách, že varianty nabídek nejsou povoleny.

"Tento tendr pro nás připravovala firma a náklady spojené se zrušením jdou na její vrub," řekl starosta Břeclavi Oldřich Ryšavý. Radnice se podle jeho slov chce z rozhodnutí ÚOHS poučit. "Nové řízení musí proběhnout tak, aby dopadlo dobře. Nyní už víme, že to lze vysoutěžit za méně peněz a z chyb se poučíme," dodal Ryšavý s tím, že novou soutěž opět připraví pověřená firma.

Podle ÚOHS byl tento postup nezákonný a postup zadavatele mohl ovlivnit výběr nejvhodnější nabídky. Břeclavská radnice tendr vypsala letos v lednu. Jeho součástí je svoz odpadu, odstranění černých skládek nebo odvoz odpadu do sběrných dvorů. Tendr u ÚOHS napadla brněnská společnost van Gansewinkel.

Výběr nejvyšších pokut, které udělil Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (řazeny podle výše sankce v první instanci):

979,221 milionu korun - Devět mezinárodních strojírenských holdingů dostalo v únoru 2007 pokutu za kartel ve výši 979,2 milionu korun. Sankce se týkala 16 firem z holdingů Siemens, Alstom, Areva, Fuji Electric, Hitachi, Japan AE Power Systems, Mitsubishi Electric, Toshiba a Nuova Magrini. V dubnu téhož roku ÚOHS společnostem Areva T&D Holding a Siemens AG pokutu snížil. Souhrnná sankce 941,9 milionu korun byla i tak nejvyšší v historii úřadu. Pokutu stále řeší soudy.

484 milionů korun - Pokuta za kartel šesti stavebních spořitelen. Nepravomocně byla uložena v roce 2004. ÚOHS později případ překvalifikoval a pokutu snížil nejdříve na 201 milionů korun a v prosinci 2006 na 55 milionů korun. Spořitelny se obrátily na soud a sankce byla soudy zcela zrušena.

370 milionů korun - Pokutu za údajné zneužití dominantního postavení na trhu s plynem udělil ÚOHS společnosti RWE Transgas. V polovině března 2007 úřad sankci snížil na 240 milionů korun. Soudy pokutu několikrát zrušily, v současnosti je podána kasační stížnost k Nejvyššímu správnímu soudu (NSS).

313 milionů korun - ÚOHS podezříval šestici distributorů pohonných hmot, že část roku 2001 jednali ve vzájemné shodě při určování cen benzinu. Kromě firmy Benzina (té byla pokuta vrácena do rozhodnutí soudu) ostatní společnosti pokutu zaplatily. Sankcí se několikrát zabývaly soudy, nyní ÚOHS vede ve věci opakované prvostupňové řízení.

270 milionů korun - V červenci 2008 ÚOHS informoval, že České dráhy mají zaplatit pokutu za zneužití dominantního postavení v nákladní dopravě. Na základě rozkladu Českých drah úřad v květnu 2009 pokutu snížil na 254 milionů korun, která je nejvyšší, jakou kdy ÚOHS pravomocně jedné firmě uložil. České dráhy podaly žalobu ke Krajskému soudu v Brně, který ji v dubnu 2011 zamítl. Podána byla kasační stížnost k NSS.

210 milionů korun - Pokutu za zneužití dominantního postavení udělil v roce 2004 ÚOHS Českému Telecomu (nyní Telefónica O2). Úřad sankci později snížil na 205 milionů korun. V září 2006 soud rozhodnutí potvrdil; Telefónica O2 podala kasační stížnost, kterou ale v červenci 2009 NSS zamítl. Letos v lednu Telefónica neuspěla se stížností u Ústavního soudu.

120 milionů korun - pekárenské společnosti DELTA PEKÁRNY, a. s., ODKOLEK, a. s., a PENAM, spol. s r. o. ÚOHS pokutovat za jednání ve vzájemné shodě při určování prodejních cen pekárenských výrobků. Existence kartelu byla pravomocně potvrzena. Pokuta byla později snížena na 52,8 milionu korun. Krajský soud pokutu potvrdil svým rozsudkem, který ale byl v březnu 2012 zrušen rozsudkem NSS.

118,7 milionu korun - společnosti EASTERN SUGAR ČESKÁ REPUBLIKA, a. s., Moravskoslezské cukrovary, a. s., a Cukrovary TTD, a.,s., dostaly pokutu za domnělé jednání ve vzájemné shodě a dohodu o rozdělení trhu s cukrem. Předseda ÚOHS v září 2005 rozhodnutí zrušil a vrátil případ příslušnému odboru k projednání. Pokuta nakonec uložena nebyla.

113,1 mililionu korun - v prosinci 2006 pokuta uložena čtyřem největším distributorům léčiv v ČR - Alliance UniChem CZ, GEHE Pharma Praha, PHARMOS a PHOENIX Lékárenský velkoobchod za to, že vzájemně koordinovaly společný záměr zastavit dodávky léčiv do tří významných nemocnic. Žaloba proti rozhodnutí byla v lednu 2009 zamítnuta Krajským soudem, následnou kasační stížnost zamítl NSS v březnu 2010.



Autor: ČTK Foto: Profimedia , JOSEF VOSTÁREK / MF DNES / Profimedia

Naše nejnovější vydání

TÝDENSedmičkaTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ