Úplatky a drahé dárky klientům je ochotno dát šest z 10 manažerů

Ekonomika
26. 4. 2018 05:15
Ilustrační foto.
Ilustrační foto.

Šest z deseti (64 procent) českých a osm z deseti (82 procent) slovenských manažerů je připraveno o zakázky bojovat neférově, ukazuje průzkum společnosti EY. Světový průměr je 36 procent, ve střední a východní Evropě pak 40 procent.

Mezi manažery, kteří by považovali za ospravedlnitelné použít nadstandardní náklady na reprezentaci firmy v době ekonomické krize, je pak Slovensko na prvním místě žebříčku, ČR na třetím, druhé bylo Japonsko. Průzkum, který od loňského října do letošního ledna prováděla společnost v 55 světových státech vždy na 50 respondentech z řad manažerů, zástupci firmy představili na tiskové konferenci.

O tom, že korupce je v jejich státu rozšířená, je přesvědčeno 56 procent českých a dvě třetiny slovenských respondentů. "Přes velké rozdíly v řadě postojů mají Češi a Slováci bohužel jedno společné: Jedná se o vysokou toleranci k využití neetických nástrojů v podnikání, ať se jedná o přímý úplatek nebo poskytování drahých dárků a zábavy obchodním partnerům," uvedl Tomáš Kafka z oddělení investigativních služeb a řešení sporů společnosti pro ČR a Slovensko. Česká republika si ale v tomto mezinárodním srovnání oproti roku 2014 polepšila nejvíce ze všech států, o 13 procentních bodů. Slovensko se naopak o deset procentních bodů zhoršilo.

Pokud si budou manažeři myslet, že jejich okolí uplácí, je pro ně jednodušší přidat se k úplatkářům také. Například 44 procent slovenských manažerů by uplácela kvůli získání nebo udržení zakázky, v ČR jde o 12 procent, světový průměr je 13 procent.

Na otázku, zda evidují manažeři v posledních dvou letech větší spáchaný podvod vevnitř ve firmě, jich odpovědělo v ČR kladně šest procent, na Slovensku pak čtyři procenta, například v Belgii jde o 20 procent, v Německu a Dánsku po 18 procentech respondentů. "Nízký podíl odhalených podvodů v českých a slovenských firmách není důkazem vyšší integrity. Naopak ukazuje, že naše firmy stále neumí podvody správně detekovat," vysvětlil manažer oddělení investigativních služeb a řešení sporů EY Radim Bureš. Bureš byl do května 2016 programovým ředitelem české pobočky Transparency International.

Často firmy podle Kafky sepíší vnitřní směrnici a proškolí zaměstnance bez reálnější podpory whistleblowingu.

Korupci jako riziko pro podnikání vidí světově 36 procent odpovídajících, v ČR pak 48 procent, na Slovensku 54 procent. Oba tyto státy jsou na vrchních pozicích žebříčku evropských zemí. V rozvinutých zemích jde o pětinu respondentů.

Z průzkumu také mimo jiné plyne, že čeští i slovenští manažeři podceňují rizika kyberútoků. V ČR je za vysokou hrozbu pro podnikání označilo 26 procent respondentů, nejméně v Evropě. Na Slovensku pak 32 procent odpovídajících.

Další čtení

Cena bitcoinu se vrátila nad hranici 100.000 dolarů

Ekonomika
8. 5. 2025

Pohonné hmoty v Česku zůstávají nejnižší za několik let, ceny dál klesly

Ekonomika
8. 5. 2025

ČNB snížila úrokovou sazbu. Prostor pro další pokles je omezený

Ekonomika
7. 5. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ